Čech Martin Duda je nominován na <span>studentského Oscara</span>

Kultura
30. 4. 2008 10:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoČeský režisér Martin Duda je se svým krátkým filmem Jsem větší a lepší mezi pěti nominovanými tvůrci na letošního studentského Oscara v kategorii zahraničních snímků. Oznámila to americká Akademie filmových umění a věd na svých internetových stránkách.

O tom, zda bude Martin Duda po Janu Svěrákovi druhým českým držitelem prestižního ocenění pro mladé filmaře, se rozhodne na slavnostním večeru 7. června v Los Angeles. Studentské Oscary budou letos předávány již popětatřicáté. V kategorii zahraničních filmů akademie vybrala pět finalistů ze 45 kandidátů pocházejících z 29 zemí světa. Dudovi budou konkurovat tvůrci ze Španělska, Německa, Izraele a Slovinska.

Dudův sedmnáctiminutový film, kterým loni absolvoval na pražské FAMU, vychází z otázky, zda může robot nahradit člověka v divadle. Příběh se odehrává v Praze v nedaleké budoucnosti a režisér v něm použil počítačové efekty a 3D animaci. Vedle hlavní postavy robota, který se po zásahu zhrzeného herce dostává do ulic města a tam rozehrává svou životní roli, se ve snímku objevují známí čeští herci Matěj Hádek, Ondřej Pavelka, Miroslav Krobot, Kamil Halbich nebo Vanda Hybnerová.

Z českých filmařů studentského Oscara dosud získal pouze Jan Svěrák v roce 1989 za svůj film Ropáci. Nominováni byli další tři Češi: Miloš Zábranský v roce 1982 za snímek Horečka všedního dne, Aurel Klimt v roce 1998 za Eastern-Krvavý Hugo a Václav Švankmajer o dva roky později za Test.

Foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Nejlepším českým celovečerním filmem je Karavan o autistickém chlapci

Kultura
14. 3. 2026
ilustrační foto

Cenu filmové akademie Český lev dostala minisérie Studna

Kultura
14. 3. 2026
ilustrační obrázek

Hurvínek slaví stovku! Muzeum mu chystá velkolepou oslavu

Kultura
Aktualizováno: 14. 3. 2026 19:14

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ