Česko-slovenská invaze válcuje filmový festival v Soluni

Kultura
9. 11. 2011 10:30
Miroslav Krobot je v Soluni k vidění hned dvakrát: ve filmu Dům (na obrázku) a v Aloisi Nebelovi.
Miroslav Krobot je v Soluni k vidění hned dvakrát: ve filmu Dům (na obrázku) a v Aloisi Nebelovi.

Na filmové přehlídce v Soluni běží hned čtyři filmy z české či česko-slovenské produkce, z toho tři debuty v hlavní soutěži. Dále festival nabízí například retrospektivu Ulricha Seidla, blok zaměřený na Balkán či hity z "áčkových" festivalů.

Alois Nebel, Dům, Osmdesát dopisů a Cigán: ve zpravodajství z celoročního festivalového kolotoče se posledních několik měsíců pořád dokola ozývají tytéž názvy. Čtveřice filmů financovaných z českých, slovenských, případně dalších peněz zasahuje i právě probíhající přehlídku v řecké Soluni. Hlavní soutěžní blok této akce, v němž je patnáct zástupců, se soustředí na debuty a druhé filmy. To se týká prvních tří jmenovaných titulů: natočili je Tomáš Luňák, Václav Kadrnka a Zuzana Liová. Doplňuje je Cigán zkušeného režiséra Martina Šulíka (Sluneční stát, Krajinka, Záhrada). Takovou invazi "česko-slovenství" soluňský festival ani jiná přehlídka srovnatelné velikosti nepamatuje.

Cigán, uvedený na letošním festivalu v Karlových Varech, v Soluni běží v sekci Otevřené horizonty, kde mu dělají společnost další vynikající snímky z největších filmových festivalů. Namátkou nádherné animované Pohádky noci Michela Ocelota, které pohříchu nezabodovaly na Berlinale, canneský Kluk na kole, v němž bratři Dardennové opět trochu upustili od svého pověstného naturalismu, nebo vítěz z Benátek – Sokurovův Faust.

Těžko uvěřit, že Ocelotovy nádherně animované Pohádky noci ještě nikdo nekoupil do naší distribuce.Soluňský festival, který se letos koná už po dvaapadesáté, je tradičně bohatý na retrospektivy. Největší je letos věnovaná rakouskému režiséru a dokumentaristovi Ulrichu Seidlovi, autorovi zneklidňujících studií jako Import/Export, Psí dny, Ježíši, ty víš nebo Models. I Seidlovým přičiněním v Soluni zazní čeština: v programu je jeho raný film Se ztrátami se počítá o vztahu rakouského vdovce Seppa a jihočeské vdovy Pauly. Aspoň přeneseně naši vlast do Řecka přenese i držitel další retrospektivní pocty, Dán Ole Christian Madsen: film Setkání v Praze v Praze skutečně natáčel, do České republiky se poté vrátil s produkcí svého dalšího snímku Plamen a Citron. Ohlédnutí za svou tvorbou se dále dočká Ital Paolo Sorrentino, známý zejména jako autor portrétu nejstaršího italského politika Giulia Andreottiho Božský, a ikona amerického nezávislého filmu Sara Driverová.

V přehlídce dále nechybějí experimentální a krátké snímky, ohlédnutí za současnou řeckou tvorbou či filmová panorama Balkánu. Festival zahájila novinka Alexandra Paynea The Descendants; dostavil se i sám misantropický filmař, autor filmů jako Bokovka nebo O Schmidtovi. Zakončovacím filmem se v sobotu 12. listopadu stane psychologický thriller Martha Marcy May Marlene, drama o dívce, které se podařilo uniknout ze spárů sekty. Na závěr festivalu budou v neděli znovu k vidění mimo jiné i výherce hlavní soutěže a držitel ceny diváků.

Autor: Vojtěch RyndaFoto: archiv

Další čtení

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Helena Vondráčková oslaví osmdesátiny velkolepým koncertem v Edenu

Kultura
29. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ