Český lev 2013: Okresní přebor

Kultura
3. 3. 2013 17:35
Pořadatel Petr Vachler s křišťálovými soškami
Pořadatel Petr Vachler s křišťálovými soškami

"Okresní přebor je všechno, co se u nás odehrává," řekl při předávání Českého lva za nejlepší film roku 2012 výtvarník Theodor Pištěk na margo tuzemské kinematografie jako celku. Držitel Oscara za kostýmy k filmu Amadeus tak lapidárně shrnul aktuální situaci, jakkoliv film Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka proměnil z devíti nominací jen jednu, za herecký výkon Ondřeje Vetchého ve vedlejší roli.

Udílení ovládlo retro Davida Ondříčka z komunistických 50. let Ve stínu s devíti trofejemi, po jedné získaly vedle Okresního přeboru ještě snímky Odpad město smrt, Čtyři slunce a dokument Láska v hrobě. Snímek Ve stínu byl favorit, ale tak drtivé vítězství asi nikdo nečekal. Nejhůř letošní České lvy "odskákala" produkční společnost Negativ: probojovala se do všech myslitelných kategorií, skrze filmy Čtyři slunce a Polski film zhruba do poloviny z nich dokonce dvakrát, ale nakonec uspěla pouze jedinkrát - prostřednictvím naprosto zaslouženého ocenění hereckého výkonu Kláry Melíškové ve vedlejší roli právě ve Čtyřech sluncích.

Herectví Melíškové a její nejednoznačná postava Evičky jsou právě to jediné, co lze na sociálním kýči režiséra Bohdana Slámy ocenit zcela bez výhrad; jinak jde o film krajně problematický. Je proto v zásadě dobře, že triumfovalo Ve stínu, snímek sice poněkud plytký, ale přímočarý a na nic si nehrající: berte, nebo nechte být, říká úhledné retro a nijak zvlášť neplete lidem hlavu. A je celkem v řádu věcí, že Hřebejkova verze Fassbinderova dramatu Odpad město smrt, jak ji inscenoval Dušan Pařízek v pražském Divadle Komedie, proměnila z deseti nominací rovněž jen jednu. Tam jde naopak o film těžký, záměrně nepříjemný, vzpírající se divákovi. O ten typ filmů, které tělesa typu České filmové a televizní akademie nominují proto, že cítí jeho "uměleckost", prostě tak, aby se neřeklo, ale nakonec nemají sílu jim tu cenu skutečně "šoupnout".

Gabriela Míčová a Martin Finger v Hřebejkově filmu Odpad město smrt.Odpad město smrt je film v první řadě herecký, ale vyniká i výsostně filmovou kamerou Martina Štrby a Lukáše Miloty a Pařízkova aktualizace Fassbinderova scénáře do tuzemského blátíčka taky stojí za to. Hřebejkův snímek byl nakonec oceněn jen za herectví Gabriely Míčové v hlavní ženské roli prostitutky Romi. Kdyby se "aspoň" tohle nestalo, paláci Lucerna, kde udílení tradičně probíhá, by se nejspíš propadla střecha hanbou. Míčová je v tom filmu elektrárna i bezmocné klubíčko zároveň, tornádo i stéblo trávy, se kterým pohne sebemenší závan větru; nad tím, co na plátně provádí, zůstává rozum stát.

Hodně se psalo o tom, že loni se tuzemská kinematografie příliš nepochlapila. Silná byla hlavně v dokumentech; vítězství drsného snímku o alkoholickém páru bezdomovců Láska v hrobě Davida Vondráčka nad Soukromým vesmírem matadorky Heleny Třeštíkové bylo ostatně jedním z mála překvapení letošního ročníku Českých lvů; zároveň šlo o stejnou situaci jako na Cenách české filmové kritiky, jejichž výsledky ceny České filmové a televizní akademie do značné míry kopírovaly. Funkce výročních cen by pak měla spočívat mimo jiné v tom, aby upozornily na díla, která publiku unikla. Jestli letošní nominace a výsledky Českých lvů přimějí aspoň pár duší podívat se na Lásku v hrobě, Souromý vesmír, dětem nakloněného Modrého tygra nebo Odpad město smrt, tak ta akce měla smysl.

Autor: Vojtěch RyndaFoto: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ