Že by se na českém filmu přece jen podepsala finanční krize? Do kin vstupuje Román pro muže. Je to teprve dvanáctý český hraný film roku 2010. Loni bylo v českých kinech k vidění 34 domácích filmů. Letos už jich do kin přijde jen pár.
Českých filmů je letos v kinech podezřele málo - tak málo, že už je skoro válcují české dokumenty, kterých už letos do kin vstoupilo osm. Krom kvantitativní krize je ale pro českou kinematografii čím dál typičtější i krize kvalitativní.
Z uvedených dvanácti letošních celovečerních hraných filmů je nezpochybnitelný pouze ten první, který vstoupil do kin už v únoru.
Pouta Radima Špačka jsou považována za jeden z vůbec nejlepších českých filmů posledních let, chabá propagace ale způsobila, že je vidělo jen mizivé množství diváků. Podobně se bohužel vedlo i nejlepší domácí komedii roku, snímku Největší z Čechů Roberta Sedláčka.
V Česku se chodí především na rychloobrátkové spotřební komedie, jakými letos byly Ženy v pokušení, Doktor od jezera hrochů či jakou bude i dnes premiérovaný Román pro muže Tomáše Bařiny - který alespoň je natočený tak, aby se u něj diváci nemuseli stydět, což je u českých komerčních filmů zjevná výjimka.
Doplňme sestavu filmů různým způsobem divných, jako je televizní pohádka Dešťová víla, alegorický blud Jarmareční bouda či záznam opery Zítra se bude a záznam divadla Hurvínek na scéně.
Filmy Mamas and Papas a Kuky se vrací si své diváky našly, nebylo jich ale tolik, aby se dalo mluvit o filmové události. Kajínek měl naopak diváků spoustu, o jeho filmových (ne)kvalitách ale už vtipkovali snad všichni recenzenti v zemi (s nepřekvapivou výjimkou spáčilovského dua z MFD).
Co přijde dál? Po Románu pro muže už si zuby na diváky brousí Habermannův mlýn Juraje Herze - po loňské T.M.Ě. další důkaz, že kdysi tak legendární režisér už by měl radši dát ruce od filmové režie dál. Na konci října vstoupí do kin Občanský průkaz Ondřeje Trojana - někdejší Hřebejkův producent po Želarech znovu zběhl k filmové režii a výsledek by nemusel být nezajímavý.
I v podzimním programu českých kin lze nalézt převážně filmy různým způsobem podivné - třeba komedii ze zvláštní školy Bastardi či parazita na Takové normální rodince, Rodinku od hrůzného Dušana Kleina.
11. listopadu vstoupí do kin poslední produkční počin nedávno zesnulého Pavla Melounka, feťácké drama Piko, brzy ho doplní Tacho, tedy rally film manželů Landových.
V této záplavě filmového bizáru nás čekají alespoň dva filmy od předních českých surrealistů - Švankmajerova novinka Přežít svůj život a film Davida Jařaba Hlava - ruce - srdce. Jak se jim ale bude dařit u diváků v zemi, kterou válcuje Kajínek, Eliška Balzerová a od dneška i Miroslav Donutil, je ve hvězdách.