Osobně uvést přijede do Prahy 14. prosince svůj film čínský umělec a aktivista Aj Wej-wej. Dokumentární film Human Flow natáčel s 20 štáby všude tam, kde žijí uprchlíci. Ti jsou v poslední době jeho velkým tématem a byly i námětem jeho díla pro Národní galerii, která ho vystavuje do 7. ledna. Obrovská instalace gumového člunu s uprchlíky nazvaná Zákon cesty půjde poté do Austrálie na bienále v Sydney. "A jedná se o dalších dvou zastávkách, jedna by mohla být Brusel, druhá Barcelona," řekl ředitel NG Jiří Fajt. Aj Wej-wej podle něj bude participovat i na expozicích NG.
"Přislíbil kurátorskou účast na nové expozici asijského umění, respektive jeho čínské části," řekl Fajt. Participovat by také měl na podobě nové expozice v Salmovském paláci, kde bude od jara část sbírky nadace Francesky von Habsburg Thyssen-Bornemisza Art Contemporary. "Jedním z témat výstavy je totiž politická angažovanost, která k jeho dílu patří," řekl ředitel.
S Aj Wej-wejem jedná také o jeho díle, které by na rozdíl od dvou předchozích jeho výstav v Česku zůstalo v NG natrvalo. Instalaci Bicycle Chandelier, monumentální lustr z čínských kol doplněný křišťálovými ozdobami, která se nedávno těšila zájmu publika například v londýnské Royal Academy of Art, zamýšlí Jiří Fajt umístit do Malé dvorany Veletržního paláce, pravděpodobně koncem příštího roku.
Šedesátiletý Aj Wej-wej je v současnosti asi nejznámějším čínským umělcem. Vystavuje v prestižních světových galeriích, ale i v exteriéru. Je také politickým aktivistou, zastáncem svobody slova a fungování práva. Aj se proslavil jako kritik porušování lidských práv v Číně a čínského režimu. Pranýřoval například kvalitu stavebnictví, která podle něj měla v roce 2008 za následek velké množství obětí při zemětřesení v S'-čchuanu. Materiálem pro jeho instalaci se staly zkroucené ocelové tyče z poškozených budov.
Tragédie se odrazila také například v díle Had, kterého Aj vytvořil z pěti tisíc dětských batůžků a který byl také vystaven v pražském Veletržním paláci. Připomínají stejný počet dětí, které zemřely při zemětřesení v nedbale postavených školách. V posledních letech se zajímá o situaci uprchlíků. Navštívil uprchlické tábory v Řecku, Turecku, Libanonu, Jordánsku, v palestinském pásmu Gazy, ale také v Africe, Mexiku nebo ve francouzském přístavu Calais. A věnoval jim i své dosud největší dílo vystavené v Praze.