Americký filmový hit Top Gun se příští rok objeví na filmových plátnech v 3D verzi. Snímek s Tomem Cruisem v roli stíhacího pilota 8. února uvedou vybraná kina IMAX. Podle britského zpravodajského serveru BBC to v úterý uvedlo filmové studio Paramount. Akční snímek z roku 1986 byl prý převeden do 3D verze z původních negativních záběrů ve vysokém rozlišení.
Na konverzi snímku dohlížel hollywoodský režisér Tony Scott, který letos v srpnu spáchal sebevraždu. Předtím prý přemýšlel o pokračování Top Gunu a spolu s producentem Jerrym Bruckheimerem hledal vhodná místa k natáčení. Plány na vznik "dvojky" byly podle deníku The New York Times poté odloženy.
BBC napsala, že Top Gun v 3D poběží v kinech šest dní. Pak se začne prodávat na discích Blu-ray.
Top Gun, ve kterém Cruise zazářil v roli vojenského pilota "Mavericka", po celém světě vydělal více než 350 milionů dolarů (více než 6,7 miliardy korun).
Film je také (ne)slavně proslulý jako celovečerní reklama či náborový film pro letectvo Spojených států. Pentagon (ministerstvo obrany) poskytl filmařům množství vojenské techniky a personálu i přístup na své základny. Za to ovšem generálové do natáčení silně mluvili.
Milenku Toma Cruise Pentagon v podstatě svlékli z uniformy - regule totiž zakazují milostné styky důstojníků; rázem z ní byla civilistka. Velitelům se také ve scénáři nelíbilo, že při nehodě ve vzduchu mělo zahynout příliš pilotů, a tak se ze srážky dvou strojů stala nehoda s katapultovacím zařízením.
Přímo u kin pak náboráři lákali mladíky ke službě a efekt se skutečně dostavil, zněkolikanásobil se počet mladých zájemců o mundúr a příslib chlapáckého dobrodružství.
V posledních letech zase Pentagon poskytl ohromnou podporu sérii Transformers (spolu s automobilovým gigantem General Motors) či propadáku Bitevní loď, která se natáčela hned na šesti vojenských plavidlech. Hlavně aby se na plátně v patřičném světle ukázalo hrdinství i nejmodernější "hračky" vojska.
Výtkám čelil i prezident Obama za velký prostor, který dostali filmaři při natáčení snímku o dopadení Usámy bin Ládina - prý si tím chtěl zviditelnit zásluhy. Kritiky nicméně utlumilo, když se premiéra filmu Zero Dark Thirty přesunula až na 10. prosinec, tedy po volbách.