Na mohutnou diváckou odezvu dokumentu Marcela se pokusí navázat film o osudech muže jménem René, který zůstává nenapravitelným kriminálníkem.
Režisérka Helena Třeštíková v současné době dokončuje svůj další časosběrný projekt s názvem René. Mladíka tohoto jména začala Třeštíková sledovat v jeho osmnácti letech. První dokument o problematickém mladém muži s názvem Řekni mi něco o sobě - René vznikl již v roce 1992. Skončil dodatkem, že hrdina dokumentu vykradl režisérce byt.
V novém filmu Helena Třeštíková ve svém sledování opouští hlavního hrdinu jako šestatřicetiletého muže, ze kterého se kupodivu stal spisovatel, jenž je vážně nemocen a bohužel stále zůstává nenapravitelným kriminálníkem.
O další rozměr obohacují dokument - stejně jako v případě cyklu Manželské etudy - zásadní politické změny ve střední Evropě. Příběh Reného začíná ve vězení plném komunistických symbolů, pokračuje "sametovou revolucí" a na konci sleduje dospělého muže v okamžiku vstupu České republiky do Evropské unie. Film bude do kin uveden 24. července tohoto roku. V současné době je snímek René v předvýběru do sekce dokumentárních filmů na blížícím se festivalu v Karlových Varech.
Cenami ověnčená Marcela bude v televizi tuto sobotu
Dokumentární film Heleny Třeštíkové s názvem Marcela, který vznikl na základě jedné z epizod cyklu Manželské etudy, uvede v sobotu 26. dubna od 21 hodin druhý program České televize. Před rokem film Marcela získal hlavní cenu za dokument na Finále Plzeň, mezinárodní úspěch zaznamenal dokument v listopadu minulého roku, kdy byl oceněn jako nejlepší evropský dokument na festivalu ve španělské Seville.
Foto: Robert Zlatohlávek, profimedia.cz