Deneuveová představila na Berlinale drama o islámské radikalizaci

Kultura
13. 2. 2019 13:00
Herečka Catherine Deneuveová.
Herečka Catherine Deneuveová.

V dramatu Rozloučení s nocí (L'Adieu à la nuit) o islámské radikalizaci a jejích dopadech na vztahy v rodině se na filmovém festivalu Berlinale představila slavná francouzská herečka Catherine Deneuveová. Ani její výkon v nesoutěžním snímku režiséra Andrého Téchiného ale nezměnil názor kritiků na to, že film líčí svět příliš černobíle.

Deneuveová ve francouzko-německé produkci ztvárnila roli postarší Muriel, která v jihozápadní Francii provozuje koňskou farmu. První jarní den roku 2015 za ní přijíždí milovaný vnuk Alex (Kacey Mottet Klein), kterého po smrti jeho matky vychovávala. I když sama vyrůstala v muslimském Alžírsku, je velmi překvapená, když zjistí, že Alex před osmi měsíci konvertoval k islámu a chce se svou přítelkyní Lilou (Oulaya Amamraová) odcestovat do Kanady.

Muriel velmi rychle přichází na to, že Alexova změna zásadně ovlivňuje i jejich dříve velmi blízký vztah; že se s každým dnem odcizují. Alex odmítá odpovídat na její otázky o své víře a více než o babičku a svět okolo sebe se zajímá o kázání na internetu a telefony s tajemnou kontaktní osobou, s níž neustále něco plánuje. Když Muriel zjistí co, sáhne k zoufalému činu, aby v tom Alexovi zabránila.

Film, který se z velké části odehrává v pěti dnech, ukazuje stále se prohlubující propast mezi babičkou a jejím vnukem třeba prostřihy rodinné oslavy Muriel a jejích přátel, na níž se pije alkohol, poslouchá hudba a tancuje, s kázáním radikálních muslimů, jehož se v tu chvíli účastní podle muslimské tradice oblečený Alex.

Dobře vidět je také na Alexově přítelkyni Lile, která chodí na farmu pomáhat, a s Muriel se tak zná. Mladá žena pracuje jako pečovatelka v domově důchodců, kde se s láskou stará o seniory, ale z náboženských důvodů odmítá umívat muže. Přísně dodržuje nařízení islámu - nepije, nekouří a odmítá sex před manželstvím -, ale zároveň jí nedělá problém okrást Muriel o šest tisíc eur s argumentem, že není muslimka, tudíž takový čin nepředstavuje prohřešek proti islámu.

Právě způsob vylíčení odlišného přístupu jednotlivých postav k životu kritici 104 minut dlouhému filmu vyčítají nejčastěji. Televizní a rozhlasová stanice RBB píše o "příliš jednoduchém příběhu" a "černobílém schématu postav". Podobně to vnímá i server magazínu Variety, podle něhož se sice Téchiné snaží o vybalancovanější vylíčení muslimů v Evropě než většina režisérů, stejně se ale dostává do problémů, jejichž výsledkem je povrchní drama. "Koncepčně je největší chyba v postavě Alexe, která si říká o více nuancí, aby oživla," míní web.

Za nejlépe vykreslenou tak mají kritici postavu bývalého džihádisty Fouada (Kamel Labroudi), kterého Muriel žádá o pomoc a vysvětlení toho, co se vlastně s Alexem děje. Ani Fouad ale vysvětlení nemá. "Pro to není žádné vysvětlení," míní.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Markus Schreiber, Youtube/The Upcoming

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ