Do kin přijde film o architektovi, který <span>staví z odpadu</span>

Kultura
10. 5. 2009 14:12
Architekt Michael Reynolds staví z odpadu.
Architekt Michael Reynolds staví z odpadu.

Architekt Michael Reynolds staví z odpadu.Do českých kin vstoupí 5. června celovečerní dokumentární snímek Architekt odpadu režiséra Olivera Hodge. Nabídne pohled do života svérázného amerického architekta, který staví domy z plechovek od piva, plastových i skleněných lahví nebo pneumatik.

Michaela Reynoldse vychovávali rodiče v baptistickém prostředí. "Žádný tanec, žádná zábava, žádný alkohol, tak jsem zdrhnul," vypráví na začátku filmu muž, připomínající spíš ´hipíka´. Vystudoval architekturu na univerzitě v Cincinnati a už na ní se zabýval otázkami ekologie a užitečného zpracování odpadu, tedy tématem, jež ho provází po celý život.

Když se však pokusil postavit svůj první dům z plechovek od piva, popudil národní asociaci zedníků natolik, že ho donutili stavbu přerušit. Šlo o jeden z jeho prvních "zemědomů", tedy o dům, který je mimo systém všech rozvodných sítí, poháněný solární energií a postavený z pneumatik. Náklady na jeho chod jsou prý téměř nulové, protože si sám recykluje dešťovou a odpadní vodu. Vzhled jednotlivých domů byl ze začátku velmi svérázný, stejně jako komunita lidí, která se kolem Reynoldse vytvořila.

Pomohly až přírodní katastrofy

Se svým pokusem začal Reynolds nedaleko městečka Taos v poušti Nového Mexika. Ze začátku mohl působit poměrně svobodně, avšak se změnou politické garnitury prý nastaly problémy. "Pokud máte vlastní elektřinu, teplo a vodu, znamená to, že si tvoříte svou vlastní politiku. A právě toho se asi bojí," domnívá se Reynolds. Paradoxně mu prý pomohly teprve přírodní katastrofy, tsunami v Asii a dva hurikány ve Spojených státech, aby se úředníci a politici v Novém Mexiku nechali přesvědčit o významu jím navrhovaného zákona o experimentální stavbě ekodomů.

Projekci snímku v České republice podporuje ministerstvo životního prostředí. Téma odpadu je podle něj velmi aktuální a Mike Reynolds ukazuje, že výrobou a spotřebou koloběh nekončí. "Vítám počiny jako Architekt odpadu. Nejedná se pravděpodobně o cestu, kterou se bude společnost masově ubírat, jde ale o kreativní upozornění, že odpady, které produkujeme, nejsou pouze obtížnou zátěží, ale především příležitostí, jak se vydat cestou udržitelného rozvoje," uvedl náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Před Rudolfinem otevřou scénu ke zhlédnutí úvodního koncertu Pražského jara

Kultura
11. 5. 2025

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ