Do kin přijde film s deseti smrtonosnými recepty
15.04.2009 13:35 Původní zpráva
Dnes tolik oblíbené kuchařské show mají nový přírůstek, byť přece jen z trochu jiného těsta. Přední slovenský dokumentarista Peter Kerekes ve svém dokumentu představuje kuchaře, kteří svými výtvory sytili účastníky evropských válečných konfliktů. Film Jak se vaří dějiny vstoupí do českých kin 23. dubna.
Šašlik pro rotu ruských vojáků v Čečensku. Chléb pro osmnáct milionů německých vojáků z druhé světové války. Paprikáš pro 74 tisíc srbských vojáků z jugoslávského konfliktu. Kohout na víně pro půl milionu francouzských vojáků v Alžíru. Mrazivě ironickými recepty rámuje režisér Peter Kerekeš opulentní přehlídku vojáků, kteří svou službu vlasti trávili v polní kuchyni.
"Vojenští kuchaři mohou ovlivňovat náladu a výkon vojáků a svými vařečkami namíchat dějiny," tvrdí režisér. "Samotné vaření a boj mají přece mnoho společného: taktizování, správný odhad množství ingrediencí, dochucování kořením. Příprava jídla se stává metaforou boje." Originální recept vymaňuje tento dokument z řady jiných záznamů výpovědí válečných veteránů, byť hovoří o tomtéž a s nezmenšenou působivostí - spíše naopak. Souvislost mezi přípravou pokrmů a bojovou činností někdy z plátna vystupuje v groteskní nadsázce, jindy jako krutá paralela. Vaření a smrt se někdy také skutečně setkají v jedné kuchyni - izraelský pamětník vzpomíná, jak připravoval pomstu v podobě otráveného chleba pro zajaté esesáky...
Ruská houbařka v Milovicích
Nenápadný, ale všudypřítomný černý i chápavý humor snímku umocňují inscenované pasáže, v nichž režisér přiměl pamětníky, aby v náznaku sehráli některý okamžik ze svých vzpomínek. Klavdia Matvejevna Lobanovnová moukou "sněží" na pomyslný model obléhaného Leningradu, Ljudmila Vladimirovna Kornevová zase v lesích okolo Milovic sbírá do obrovského plechového hrnce houby. Heinz Rudinger se v kukuřičném poli skrývá před skutečným ruským tankem a Petera Silbernagela i s jeho kuchařským náčiním zaplavuje voda, tak jako ponorku, jejíž zkázu jako jediný přežil. Zdaleka nejpůsobivěji ovšem přítomnost smrti v životě vojenských kuchařů představují její bezprostřední ukázky. Drastické záběry na přípravu jídla pro ruské vojáky v polních podmínkách, na jejímž začátku je přátelsky vyhlížející kráva uvázaná u stromu a na konci šašlik v kotli, mohou leckteré diváky vyhnat z kina už nedlouho po začátku projekce.
Peter Kerekes, který v minulosti zaujal podobně nekonvenčním dokumentem 66 sezón, natočil dokonce více příběhů, než se jich nakonec do celovečerního filmu vešlo. Například vzpomínka na srbského kuchaře, kterého si v Kosovu vinou tepla z polní kuchyně našla americká raketa, se tak dostane až na DVD nebo do televizní seriálové verze dokumentu, o níž se uvažuje.
Zdroj foto: Aerofilms
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.