Dokument Český mír dostal cenu i v Jižní Koreji

Kultura
20. 9. 2010 16:45
S dokumentem Český mír slaví tvůrci opakované úspěchy.
S dokumentem Český mír slaví tvůrci opakované úspěchy.

Dokumentární komedie Víta Klusáka a Filipa Remundy o americkém radaru v Čechách nazvaná Český mír získala na Mezinárodním festivalu dokumentů DMZ v Jižní Koreji hlavní cenu mezinárodní poroty Bílou husu. Podle programové koordinátorky festivalu ve městě Paju šlo o jednomyslné rozhodnutí poroty. Český mír zvítězil v konkurenci 13 soutěžních snímků, které byly vybrány z více než 250 dokumentů zaslaných z celého světa.

Autoři filmu zaujali korejské publikum už svým předchozím filmem. Český sen zvítězil v roce 2005 na Mezinárodním filmovém festivalu v jihokorejském Čondžu. Na závěr přehlídky, na níž bylo představeno 170 filmů ze 30 zemí, tehdy převzali Klusák s Remundou cenu JJ Star Award, která se uděluje za "novátorské dílo, překračující dosavadní hranice a objevující nové možnosti digitální filmové tvorby".

Český mír už se líbil i Michaelu Moorovi.Festival se koná ve městě Paju, které leží v demilitarizovaném pásmu blízko od 38. rovnoběžky, jež tvoří hranici se Severní Koreou. Američtí vojáci z přilehlých základen měli na festival výrazně snížené vstupné. 

Dokument bude na konci října uveden na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Od listopadu by měl být znovu uveden do kin v celé ČR. Do tuzemských kin byl uveden letos v květnu, šest let po provokativním dokumentu Český sen o otevření neexistujícího hypermarketu.

Oba filmy nespojuje pouze slovo v názvu. "Jsou si až komicky podobné pointou: tolik humbuku, potištěného novinového papíru, křiku a vášní kvůli chiméře. V Českém snu se dav hnal k plachtě v domnění, že se za ní skrývá nákupní ráj. A v Českém míru se oba dva tábory vášnivě hádaly o něco, co Obama v kratičkém půlnočním telefonátu jako mávnutím prezidentského proutku zrušil. Kafka i Hašek by se podle nás náramně bavili, kdyby to mohli zažít," prohlašují oba tvůrci.

Dokument nezapomíná i na odpůrce."Všichni o radaru četli nebo slyšeli, my jsme ale u toho byli a s kamerou zaznamenali nevídané!" Ve filmu diváci sledují Baracka Obamu, George Bushe, Mirka Topolánka i Tomáše Klvaňu, Jana Neorala, Ivana M. Jirouse, mírové aktivisty, obyvatele Brd a také ochočeného divočáka Jonáše. Navštíví Oválnou pracovnu Bílého domu, Pentagon i paseky v okolí brdské kóty 718.

 

Další čtení

Novoroční koncert České filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou (na snímku), 1. ledna 2024, Rudolfinum, Praha.

Hrůša s Českou filharmonií nabídne světovou premiéru skladby Pavla Zemka Nováka

Kultura
20. 4. 2025
Poručík Edwin Harris Dunning přistává s letounem Sopwith Pup na palubě HMS Furious v roce 1917 – první úspěšné přistání na pohybující se letadlové lodi.

V leteckém muzeu v Mladé Boleslavi staví repliku další anglické stíhačky

Kultura
19. 4. 2025

Lynchova výstava v pražském centru DOX začne v červnu, původně to měl být duben

Kultura
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ