Nedávná historie
Dokument Konec vzpomínek? ukáže příběhy přeživších holocaustu
24.07.2017 08:12
Osobní příběhy přeživších holocaustu, kteří po válce odešli do Švýcarska, ukáže dokumentární film Konec vzpomínek? Snímek v pondělí za účasti režiséra Petera Scheinera představí v pražském Anežském klášteře česká pobočka německého Goethova institutu. Promítání se koná v rámci programu k výstavě malíře Gerharda Richtera, jehož tvorba je spojena právě i se spolkem pro přeživší holocaustu ve Švýcarsku.
Scheiner je rodák ze Slovenska, který za totalitního komunistického režimu emigroval do Švýcarska. "Dokument začíná doznáním režiséra. Jeho otec, přeživší holocaustu, jej vzal v roce 1978 na místo bývalého koncentračního tábora v Mauthausenu. Na syna to tehdy ovšem velký dojem neudělalo," sdělil Tomáš Fridrich z Goethova institutu.
Později ale podle něj Scheiner docenil pohnutou historii své rodiny a také osobnost Gábora Hirsche, dalšího přeživšího, který mezi lety 1995 a 2011 provozoval Kontaktní místo pro přeživší holocaustu ve Švýcarsku. Dokument je proto i poděkováním tomuto už zrušenému spolku. Ve snímku mluví pamětníci nejen o svých zkušenostech z koncentračních táborů, ale také o svém vztahu ke Švýcarsku, do něhož po válce přišli jako uprchlíci.
Německý malíř Richter, jehož tvorbu mohou od dubna do září vidět lidé v Praze na výstavě Národní galerie, byl stejně jako Scheiner osloven činností švýcarského spolku. Dal proto vizuální podobu 15 sešitům s výpověďmi pamětníků. Soubor výpovědí pod názvem Žiji se svojí minulostí vyjde letos i v češtině.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.