Dokument No Wave Back: adrenalin a radost z nespoutaných živlů

Kultura
22. 5. 2018 15:15
Dokument No Wave Back: adrenalin a radost z nespoutaných živlů.
Dokument No Wave Back: adrenalin a radost z nespoutaných živlů.

Obrovské množství adrenalinu, radost z nespoutaných živlů, ale také velkou trpělivost, soustředění a pokoru před divokou přírodou obsahuje snímek No Wave Back. Dokumentární film o surfaři Matěji Novákovi, který jako jediný Čech sjíždí vysoké mořské vlny, natočil režisér Martin Smékal. Po páteční premiéře v pražské Lucerně bude film putovat českými městy.

Novák, dříve náruživý snowboardista, tři roky žije na severu Španělska v oblasti Asturie, kterou pro sebe objevil. Čeká tam na obrovské vlny a sám surfing vyučuje. "Španělsko, Portugalsko, Francie, Srí Lanka, Bali, je spousta destinací, kam Češi jezdí surfovat. Tahle je pro mě unikátní v tom, že ze surfovačky z vody koukám na zasněžené dvoutisícovky, což je nádherné," řekl Novák po úterní projekci filmu.

Srovnat sjetí velké vlny na prkně, pro která se v případě velkých vln používá termín gun, a snowboardu podle Nováka moc nejde. "Hledal jsem tam ty paralely, ale už jen ten adrenalin, když člověk vidí vlny přicházet, je neskutečný. Pak se postaví, ale to zdaleka není vyhrané. Je důležité sjet dolů pod vlnu, tam zatočit - teprve pak si poprvé trochu oddechnu, když vidím do vlny, co se tam děje a jak to bude vypadat. Je to, jako když jedete v zemětřesení, všechno se kolem vás hýbe. Je to kopec, který se vás snaží pořád dohnat," popisuje své pocity při jízdě.

Film No Wave Back je druhým snímkem Smékala o surfingu, ten první s názvem Choose Your Wave byl úspěšný v Česku i v zahraničí. Loni vyhrál hlavní cenu na Mezinárodním festivalu outdoorových filmů. Druhý film vznikl ve velmi krátkém čase, v zimním období, kdy teplota moře byla podle Nováka kolem 12 stupňů Celsia. Točili pod vodou, z dronů, GoPro kamery (kamera vhodná pro natáčení různých akčních aktivit), byli i na prkně, takže diváci vidí Matějovi do tváře, když pádluje k vlně, staví se na ni i poté, co ji šťastný bez pádu sjel.

"Když se postavím, trvá to pak třeba 30, 40 vteřin potěšení," popisuje, jak dlouho trvá velkou vlnu sjet. Rychlost nemá změřenou, odhaduje ji na přibližně 40 kilometrů v hodině. Rekordní výška vlny, kterou jiný surfař sjel, je podle něj 27 metrů. Vlny, za kterými se Novák odstěhoval do Španělska, jsou unikátní v tom, že jsou nejen vysoké, ale i dlouhé. "Většinou se ty velké vlny zlomí, člověk jede deset, 15 vteřin a pak to někam vyplyne. Tady si tu jízdu opravdu člověk užije," říká.

Diváci uvidí záběry z nedotčené španělské přírody a oceánu, podle kterého se všichni ve filmu řídí. Novák se na místě seznámil s dlouholetými surfaři z regionu i těmi, kdo se za velkou vlnou, která se podle nich nevyskytuje nikde jinde na světě, vydali z různých koutů světa.

Ze všech čiší pokora před sílou vody a přírody, neustále sledují předpověď - velká vlna totiž může přijít jen za specifických podmínek, po bouřce, ale v dostatečném odstupu, a také za příznivého větru. Neriskují, a pokud je vidět, že se vlna postupem ke břehu nezmenší na přijatelnou velikost, do vody nejdou. Velké vlny jsou ty od šesti do 20 metrů, ve filmu je vidět, jak Novák sjíždí vlny přibližně jedenáctimetrové.

Autor: ČTK Foto: , Youtube/Totalfilm.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ