Dokument přiblíží osudy Čechoslováků ve vietnamské válce

Kultura
21. 2. 2018 22:30
Kino na hranici.
Kino na hranici.

Málo známé osudy českých a slovenských vojáků bojujících po boku Francouzů a Američanů v Indočíně a Vietnamu zachycuje ve svém právě dokončeném filmu Pochoduj nebo zemři režisér a producent Michael Kaboš. Hodinový dokument vzniklý v česko-slovenské distribuci by měl mít premiéru na festivalu Kino na hranici, který se odehraje v Českém Těšíně na přelomu dubna a května. Konflikt charakteristický velkou krutostí a utrpením civilistů trval dvě desítky let.

"Z každé etapy jsme našli někoho, kdo měl svůj příběh a vyprávěl část té historie," řekl Kaboš. Film vznikal v koprodukci české a slovenské veřejnoprávní televize a slovenské společnosti Media Film. Na námětu se vedle Kaboše podílel historik Ladislav Kudrna, který dnes působí v Ústavu pro studium totalitních režimů a který se působení Čechoslováků jako příslušníků francouzské cizinecké legie v Indočíně i jako příslušníků armády Spojených států amerických ve Vietnamu věnuje odborně.

"Společně s novinářem Luďkem Navarou a dramaturgem České televize jsme dali do kupy námět, trochu se to zredukovalo a zaměřili jsme se na ty, kteří bojovali za Francouze a Američany," uvedl Kaboš. Podle něj jde o jediný film, který tohle téma zpracovává.

Ve svém dokumentu se věnuje mapování celého konfliktu, kterému předcházela ještě indočínská válka. Konflikt mezi francouzskou koloniální správou a komunistickou Ligou za nezávislost Vietnamu známý také jako První válka v Indočíně, trval mezi lety 1945 a 1954. Během ní sloužilo v cizinecké legii asi dva tisíce Čechoslováků a je považována za ozbrojený konflikt s největší účastí Čechoslováků od druhé světové války.

Jako druhá válka v Indočíně se označuje válka ve Vietnamu v letech 1955 až 1975. Válečný konflikt se odehrával i v sousedním Laosu a Kambodži. USA se při něm snažily bránit šíření komunismu v proamerickém jižním Vietnamu, který bojoval proti svému severnímu komunistickému sousedovi.

Válku provázel vysoký počet obětí a extrémní míra násilí postihující jak bojující strany, tak civilisty. Během války v USA rostla popularita mírových hnutí a nakonec převážil odpor k válce. Vláda USA nakonec své vojáky stáhla, vítězem se stal Severní Vietnam a země se sjednotila v jeden socialistický stát. Válka má velkou odezvu v americké literatuře a filmu.

Kaboš působí v produkční společnosti Kabos Film&Media, která navazuje na rodinnou filmařskou tradici. K jejím snímkům patří Barvy písku, časosběrný dokument o osudech rodiny slovenské zdravotní sestry uprostřed války v Libyi nebo Všechny moje děti o katolickém knězi Mariánu Kuffovi a jeho misi v romských osadách na Slovensku.

S režisérem Noro Držiakem Kaboš právě pracuje na celovečerním filmu o osudech Milana Rastislava Štefánika. Bude se jmenovat Cesta do nemožna a nejen názvem odkazuje k průkopníkovi kinematografie Georgesu Méliésovi. Podle Kaboše je jeden ze zakladatelů československého státu hrdinou blízkým Indianu Jonesovi, chtějí jeho osobnost tedy představit hlavně mladým divákům netradičně. Film vzniká s živými herci, ve výsledku ale bude animovaný. Premiéru by měl mít snímek příští rok na jaře, u příležitosti stého výročí Štefánikovy smrti.

Autor: ČTK Foto: , www.kinonagranicy.pl/cz

Další čtení

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ