Dokumentární snímek The Beatles měl unikátní záběry

Kultura
15. 9. 2016 22:52
Poslední žijící členové The Beatles. Zleva: Ringo Starr a Paul Mccartney.
Poslední žijící členové The Beatles. Zleva: Ringo Starr a Paul Mccartney.

V Liverpoolu a Londýně měl večer slavnostní premiéru dokumentární snímek The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years. Film režiséra Rona Howarda zachycuje cestu kapely ke světové slávě, od koncertů v liverpoolském klubu The Cavern po vyprodané turné v USA. Podle britských médií je to první autorizovaný portrét Beatles po téměř půlstoletí. Snímek obsahuje dosud nezveřejněné záběry.

Na premiéru dorazila kromě režiséra a jediných dosud žijících členů Beatles Ringo Starra a Paula McCartneyho i zpěvačka Madonna.

Ringo Starr a Paul McCartney řekli už dříve britským médiím, že díky filmu se vrátili zpátky do úžasného období beatlemánie a především do doby, kdy používali z dnešního pohledu neuvěřitelně jednoduché zvukové systémy. "Nemohli jste nic slyšet - byl to jen křik a na záznamu pak byl slyšet hlavně ten," řekl Ringo, jemuž bylo v létě 76 let.

Podle sira Paula je těžké popsat zběsilou dobu, během níž se skupina světově proslavila. "Bylo to úplně bláznivé. Chtěli jsme být slavní. Chtěli jsme hrát dobře," řekl čtyřiasedmdesátiletý hudebník televizi Sky News. "Všechno to šílenství okolo křiku a bláznění přišlo ve stejnou dobu jako úspěch, po kterém jsme toužili, takže jsme si nemohli stěžovat," dodal.

Nakonec se ale podle něj šílenství okolo Beatles vymklo kontrole. "V podstatě nás to donutilo skončit a vrátit se do studia, kde jsme natočili (album) Sergeant Pepper's Lonely Hearts Club Band," řekl McCartney.

Vznik filmu, který se ode dneška promítá také v českých kinech, podpořily Yoko Ono, vdova po Johnu Lennonovi, a Olivia Harrisonová, vdova po Georgi Harrisonovi.

Restaurované záběry

Ve filmu diváci uvidí i restaurované záběry koncertu na newyorském stadionu Shea. Vystoupení bylo největším koncertem Beatles a do té doby největším popovým koncertem kterékoli skupiny všech dob. Paradoxem je, že sama hudba čtyř britských muzikantů nebyla povětšinou vůbec slyšet, protože zanikala v ječení davu 55 tisíc diváků.

Tyto záběry se však staly předmětem žaloby kvůli porušování autorských práv. Tu v New Yorku podala společnost zastupující zesnulého producenta koncertu Sida Bernsteina na hudební společnost Apple Corps, kterou založili Beatles. Američané tvrdí, že jelikož Bernstein měl na koncertě lví podíl, je jediným vlastníkem záběrů a firma Sid Bernstein Presents nedala k jejich užití svolení.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK/AP , Kirsty Wigglesworth

Další čtení

Před Rudolfinem otevřou scénu ke zhlédnutí úvodního koncertu Pražského jara

Kultura
11. 5. 2025

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ