Duhoví bojovníci: stane se tchajwanský epos benátskou senzací?

Kultura
23. 8. 2011 14:30
Duhoví bojovníci: Pravý muž.
Duhoví bojovníci: Pravý muž.

Vrátí se tchajwanský filmový průmysl na světovou scénu? Mohlo by se tak stát v momentě benátské premiéry čtyřhodinového eposu Duhoví bojovníci: Seediq Bale režiséra Wej Tche-šenga, který pojednává o povstání původních obyvatel proti japonským vládcům ostrova ve 30. letech minulého století.

Příprava snímku trvala deset let a náklady se vyšplhaly na 24 milionů dolarů. Samo natáčení bylo zahájeno v roce 2009 po překvapivém úspěchu filmu Mys číslo sedm, vyprávějícího milostný příběh Tchajwance a Japonky, díky němuž Wej získal přízeň místních finančních magnátů. Seediq Bale, což v překladu z jazyka tchajwanského menšinového etnika Seediqů znamená Pravý muž, je nyní jedním z 22 filmů, které budou soutěžit o titul nejlepšího celovečerního snímku na filmovém festivalu v Benátkách.

Wej v pondělním rozhovoru s novináři v Tchaj-peji poděkoval nejen finančním společníkům, ale především stovkám herců z řad původního obyvatelstva, z nichž prakticky žádný neměl do natáčení profesionální filmovou zkušenost. Tchajwanští domorodci, kteří tvoří asi dvě procenta z 23milionové populace ostrova, žijí převážně podél tchajwanského horského hřbetu. Původně šlo o rolníky a lovce, čím dál více jich však v současné době hledá uplatnění ve stavebnictví a dalších manuálních zaměstnáních ve městech obývaných převážně etnickými Chany (Číňany).

Film Seediq Bale pojednává o mladém válečníkovi, jenž přiměje příslušníky svého kmene, aby se vzbouřili proti japonským koloniálním správcům, kteří vládli na Tchaj-wanu v letech 1895 až 1945. "Japonců je víc než kamenů v řece Čchu-suej, víc než listů v lese, ale naše odhodlání je pevnější než hora Čch'-laj," motivuje své muže mladík.

Tchajwanská popová hvězda Vivian Hsu, která hraje domorodou ženu donucenou přijmout japonský životní styl, prohlásila, že herci z řad původních obyvatel vyvažovali nedostatek hereckých zkušeností svým přirozeným talentem. "V očích měli ten pravý nelítostný, zabijácký výraz," řekla, když popisovala davovou scénu v klíčovém okamžiku revolty.

Někteří Tchajwanci protestovali proti tomu, že organizátoři benátského filmového festivalu definovali zemi původu filmu "Tchaj-wan, Čína". Tchaj-wan se totiž dlouhodobě brání tomu, aby byl označován jako politická součást pevninské Číny.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ