Dům umění Opava zve na zlatý věk filmového plakátu v ČR

Kultura
29. 3. 2019 14:00
Snímek z filmu Ostře sledované vlaky.
Snímek z filmu Ostře sledované vlaky.

Výstava Ááách v Domě umění Opava představuje československý filmový plakát 60. a 70. let minulého století. Tedy z doby, kdy tento obor byl v tehdejším Československu velmi ceněný a na vzestupu. K vidění bude v Opavě až do poloviny června 200 děl. Návštěvníci například uvidí plakáty Káji Saudka či Jana Švankmajera. O výstavě informovala mluvčí Opavské kulturní organizace Petra Špornová.

"Součástí výstavy jsou například i plakáty na dva ze tří českých Oscarových filmů - Obchod na korze a Ostře sledované vlaky. Dalším unikátem je jediný plakát, který si navrhl sám Jan Švankmajer k filmu Zahrada nebo kolekce plakátů k trezorovým filmům z 60. let Žert, Všichni dobří rodáci a O slavnosti a hostech," dodal kurátor výstavy Pavel Rajčan.

Výstavu rozdělil do čtyř celků. Návštěvníci si mohou prohlédnout profily jednotlivých výtvarníků. V prvním patře sloupové síně jsou představeny plakáty k slavné Československé nové vlně a plakáty k československým kultovním filmům. Čtvrtou skupinu ve druhém patře sloupové síně pak tvoří plakáty k zahraničním filmům.

Trailer k filmu Ostře sledované vlaky:

Filmový plakát, který vznikal pro Ústřední půjčovnu filmů, měl v Československu v 60. a 70. letech minulého století výjimečné postavení.

"Návrhům se v těchto letech věnovali významní českoslovenští umělci," řekl kurátor. Vysvětlil to hlavně specifickou atmosférou v tehdejším Československu, kdy neexistovala komerční reklama ani trh. "Mohly tak vznikat filmové plakáty naprosto odlišné od soudobé plakátové produkce v ostatních zemích Evropy. Výjimkou bylo Polsko, kde tradice autorských filmových plakátů požívala podobně privilegovaného postavení jako u nás," doplnil.

V západní Evropě a v USA podle něj tehdy okupoval výlepové plochy a vitríny kin hlavně komerční, hollywoodský plakát propagující především tváře herců. Tedy plakát výhradně ilustrativní a popisný. "Výtvarníci v těchto zemích se mohli svobodně věnovat své volné tvorbě, vystavovat ji, svá díla prodávat, a neměli tak potřebu a důvod hledat své uplatnění na poli užitého umění a plakátu," řekl Rajčan s tím, že producenti a distributoři filmů výtvarníky ani neoslovovali a výrobu plakátů zadávali především reklamním studiím.

Naopak českoslovenští výtvarníci nemuseli na plakátech znázorňovat obličeje herců. Do svých výtvarných návrhů mohli transformovat jazyk své volné tvorby, mnohdy inspirovaný v té době novými uměleckými směry jako pop-art, lettrismus, český informel a další. "Z existenčních důvodů se plakátové tvorbě věnovali nejvýznamnější výtvarní umělci té doby, pro něž představovala práce na poli užitého umění jednu z mála možností obživy," vysvětlil Rajčan.

Proto podle něj dosáhl československý filmový plakát kvalit, které byly v dalších letech opakovaně oceňovány na mnoha mezinárodních soutěžích.

"Československý filmový plakát se tak spolu s plakátem polským stal legendou na poli užitého umění v celoevropském měřítku," uvedl.

Autor: ČTK Foto: , Youtube/Marie L

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ