DVD tipy vstupují do krásného nového roku 2010 - s vtipným, i když poněkud pesimistickým snímkem o zákulisí filmové branže.
Film Co se vlastně stalo (What Just Happened) v českých kinech nebyl k vidění, zhlédli jej jen diváci karlovarského filmového festivalu, kde byl v roce 2008 zahajovacím filmem. Za vidění rozhodně stojí - už proto, že odhaluje zákulisí hollywoodské mašinérie, z nějž ona továrna na sny vypadá spíše jako žumpa prolezlá intrikami.
Film vychází z autobiografické knihy hollywoodského producenta Arta Linsona - ten byl paradoxně i producentem Co se vlastně stalo, na producentském kontě má ale i dlouhou řadu dalších velmi zdařilých snímků jako Útěk do divočiny či Klub rváčů.
Je ho třeba pochválit za to, že jím inspirovaná postava ve filmu není nikterak idealizovaná, je naopak nahlédnuta s ironií a bez skrupulí. Jde o poněkud vyčerpaného producenta, kterého velmi zdařile zahrál Robert de Niro.
Má za sebou minimálně dva ztroskotané manželské vztahy a před sebou bitku s namyšlenými herci, hysterickými režiséry i vyhořelými hereckými agenty kvůli svým dvěma novým filmům.
Musí labilního britského režiséra Jeremyho přesvědčit, že svůj nový film, který má před sebou premiéru v Cannes, by rozhodně neměl zakončit záběrem na právě zastřeleného psa, Bruce Willise dotáhnout k tomu, aby si oholil masivní plnovous, ještě než začne natáčení, a Seana Penna uklidnit, že nový film, v němž hraje hlavní roli, rozhodně není tak špatný, jak si všichni myslí.
Všednodenní život hollywoodského producenta sestávající z neustálých taktizačních porad, strategických intrik, přejezdů ze střižny na zkušební projekce a zpět působí ve filmu ujetě, lze ale předpokládat, že jeho filmový obraz není daleko od pravdy.
Hollywoodské hvězdy první velikosti jako Bruce Willis či Sean Penn si tu s velkou chutí a smyslem pro humor zahráli sebe sama, zvláště hysterické výstupy Bruce Willise jsou pozoruhodnou studií namyšlené filmové hvězdy v úzkých.
Snímek natočil Barry Levinson, který má na kontě například vynikající politickou satiru Vrtěti psem. Světovou premiéru si odbyl na festivalu v Sundance, vřele byl přijat i při zakončení filmového festivalu v Cannes.
Foto: Intersonic.