Febiofest navštíví filmový Niki Lauda - herec Daniel Brühl

Kultura
23. 2. 2016 07:45
Daniel Brühl bude letošním hostem na festivalu Febiofest.
Daniel Brühl bude letošním hostem na festivalu Febiofest.

Na Mezinárodní filmový festival Praha - Febiofest, jehož 23. ročník bude od 17. do 25. března, přijede i mladý evropský herec Daniel Brühl. Jeho už světovou kariéru nastartoval německý snímek Good Bye, Lenin!, zahrál si i v oscarových Hanebných panchartech a za roli Nikiho Laudy ve filmu Rivalové získal nominaci na Zlatý glóbus.

"Dalšími už avizovanými hosty budou britský scenárista, dramatik a držitel Zlatého glóbu Peter Morgan a režisér a scenárista Marco Bellocchio, který patří k legendám italské kinematografie," uvedla mluvčí přehlídky Martina Chvojka Reková.

Dramaturgie podle ní zařadila do programu i sekci nazvanou Uprchlíci, výrazné snímky nabídne dětem a celým rodinám sekce Junior Fest. V předprodeji jsou už nyní lístky na Culinary Cinema, sekci spojující film a gastronomii, pořádanou s festivalem Berlinale.

Daniel César Martín Brühl González Domingo, jak se původně hvězda německého filmu španělského původu jmenuje, se narodil 16. června 1978 v Barceloně. Zazářil v hlavní roli oceňovaného snímku Good Bye, Lenin! z roku 2003 o synovi, jehož matka, přesvědčená komunistka, stráví osm měsíců v kómatu netušíc, že padla berlínská zeď a celý svět se změnil. Jeho prvním výrazně úspěšným snímkem v zámoří byl akční thriller Bournovo ultimátum v hlavní roli s Mattem Damonem. Herecký talent i jazyková vybavenost mu otevřely dveře k dalším pozoruhodným rolím. Hrál i v britském dramatu Dáma ve zlatém s Helen Mirrenovou. Skvělé přijetí měl snímek Rona Howarda Rivalové z roku 2013, ve kterém ztvárnil pilota Formule 1 Nikiho Laudu. Příběh o osobním i profesním střetu dvou elitních jezdců vznikl podle scénáře Petera Morgana.

"Daniel Brühl uvede na festivalu v české předpremiéře i zbrusu nový historický thriller Kolonie. Dramatický příběh manželů, kteří se ocitnou v jihoargentinské trestanecké kolonii pro politické odpůrce Pinochetova režimu, je inspirován skutečnými událostmi. Hraje v něm i Emma Watsonová," uvedla Reková.

K sekci Uprchlíci programový ředitel Štefan Uhrík poznamenal, že zařazené snímky nesoudí, nenabízejí rychlá řešení a nefandí žádné straně. "Jen přinášejí obraz světa, ve kterém žijeme," dodal s tím, že byly natočeny ještě před současnou uprchlickou vlnou.

Přestože předprodej na Febiofest začne až 9. března, už nyní si mohou zájemci koupit lístky na filmově-gurmánskou sekci Culinary Cinema. Kromě českého šéfkuchaře Jiřího Krále, držitele ocenění Michelin Bib Gourmand, bude filmové menu servírovat berlínský šéfkuchař a čerstvý držitel michelinské hvězdy Alexander Koppe. Dějištěm zážitku spojujícího projekci s exkluzivní večeří bude kino CineStar Praha-Anděl a restaurace v přilehlém hotelu.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ