Febiofest vzdává hold herečce Labině Mitevské

Kultura
27. 3. 2007 17:36
bez popisku 5992
bez popisku 5992

Pražský filmový festival Febiofest v úterý promítne čtyři filmy, jimiž vzdává poctu mladé makedonské herečce a producentce Labině Mitevské, kterou čeští diváci znají jako Vesnu ze Samotářů Davida Ondříčka. Filmy, v nichž hraje, nebo které spolu se sourozenci produkuje, se většinou vrací k traumatům balkánských válek, k tématům, jež se v zemích bývalé Jugoslávie bohužel jen tak nevyčerpají, řekla novinářům Mitevská.

Labinu Mitevskou poprvé proslavila role albánské dívky Zamiry, jež údajně roztočila kruh balkánského násilí, když v sebeobraně zabila muže jiné národnosti. Film Před deštěm získal v roce 1994 Zlatého lva na festivalu v Benátkách a Makedonka bez předchozích hereckých zkušeností a vzdělání se dostala do povědomí světové filmové veřejnosti. "Neplánovala jsem, že se stanu herečkou, byla to náhoda," řekla Mitevská, která pochází z rodiny výtvarníků.

Společně se sestrou Teonou, která je režisérkou, a bratrem Vukem, jenž je sochař, založili v roce 2000 nadaci na podporu začínajících umělců a produkční společnost. V jejich produkci vznikl například film Jak jsem zabil světce, kde si Mitevská zahrála Violu, která se do Makedonie vrací z USA a je konfrontována všudypřítomným nacionalismem, neutěšenou sociální situaci i nešťastným osudem vlastní rodiny. "Je to velmi politický film, zároveň však plný emocí," řekla Labina o filmu, který vznikl podle námětu a v režii sestry Teony.

Diváci mohou zhlédnout také nový film Dítě války, který vznikl v koprodukci se Slovinskem a Německem, a Mitevská si v něm zahrála matku, jež ztratila dítě za války v Bosně a po letech ho najde u adoptivních rodičů v Německu. V německé koprodukci vznikl také další promítaný snímek s názvem Kontakt.

Zahraniční spolupráce při natáčení využívají sourozenci pravidelně, pouze z makedonských zdrojů by se film prý nedal natočit. Filmový fond ministerstva kultury disponuje zhruba jedním milionem eur ročně (28 milionů korun), které podle ní vystačí tak na dva dokumentární snímky. V Makedonii, zemi o dvou milionech obyvatel, se ročně natočí jeden až dva filmy. Zahraniční koprodukci Mitevská prosazuje také proto, aby byl film více otevřený. Například bolestné téma balkánských válek podle ní mnohem lépe a hlavně objektivně zpracuje zahraniční filmař než Makedonec, Srb nebo Chorvat. Zmínila přitom především britský film Vítejte v Sarajevu, který v roce 1997 natočil režisér Michael Winterbottom, a v němž si také zahrála.

Labina Mitevská se narodila v roce 1975 v makedonském Skopje. Studovala filmovou školu v Dánsku a dějiny umění v Makedonii a ve Spojených státech. Vedle hraní a produkce se věnuje psaní pravidelných sloupků na kulturní, politická i ekonomická témata pro jeden z makedonských deníků.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ