Febiofest začíná a láme rekordy diváckého zájmu

Kultura
19. 3. 2007 13:57
bez popisku 5455
bez popisku 5455

Osm snímků, které dohromady posbíraly šestnáct nominací na Oscary, distribuční předpremiéry či novinky věhlasných režisérů, které se do českých kin vůbec nedostanou. To jsou hlavní lákadla letošního Febiofestu, který v Praze zahájí ve čtvrtek večer dva filmy. Americká komedie Marka Forstera Horší už to nebude o románové postavě, která se vzbouří proti představám své autorky, a Podzimní zahrada klasika Otara Iosselianiho o návratu z ministerské funkce do normálního života. 

Febiofest letos láme rekordy diváckého zájmu. V den zahájení předprodeje 14. března se u pokladen šikovaly fronty a do konce minulého týdne se prodalo skoro 19 tisíc vstupenek. "Ocitáme se na hranici našich kapacitních možností," neskrýval spokojenost ředitel Febiofestu Fero Fenič. Podle něj je největší zájem o předpremiéry, které festival proti multiplexům nabídne za příjemných 79 korun: komedii Kdo je tady ředitel Larse von Triera, životopisný film o Edith Piaf, Skandální zápisky se skvělými výkony Cate Blanchettové a Judi Denchové nebo snímek Sofie Coppolové Marie Antoinetta, který může český divák vidět pouze na DVD.

Letos přehlídka nabídne ve skoro šesti stovkách projekcí 272 filmů. "Proti předchozím ročníkům je to o něco menší objem, snažíme se totiž soustředit především na pestrost a originalitu dramaturgie," zdůraznil Fenič. Publikum může vybírat z mnoha sekcí, nechybějí dokumenty, hudební filmy nebo panoráma mladého evropského filmu. V oblíbeném Asijském kině bude letos velký prostor vyhrazen japonské kinematografii. Mimořádnou podívanou nabídne v pražském Ponrepu kolekce produkční společnosti Art Theatre Guild, která vůbec poprvé představí japonskou novou vlnu v kontroverzních snímcích o sexualitě, politice a osobní revoltě.

Větší prostor než obvykle bude na Febiofestu vyčleněn také domácí produkci. Předpremiéru si zde odbude Bestiář Ireny Pavláskové, do regionů přehlídka jako první přiveze dokument Marcela Heleny Třeštíkové a především v kinopremiéře představí film ...a bude hůř. Snímek, o který mají zájem zahraniční festivaly, se místo běžné distribuce promítá výhradně po hospodách, a tak bude festival možná jedinou šancí vidět jej v pohodlí sálu. Programový ředitel Febiofestu Přemysl Martínek si stěžuje na úpadek malých kin v regionech, která festival hostí a která jen těžko odolávají tlaku multiplexů. Dramaturgové chtěli letos festival zakončit premiérou Pusinek debutantky Karin Babinské. "Jeho producent dal nakonec přednost premiéře právě v multiplexu, doplněné o autogramiády po drogeriích," posteskl si Martínek.

Febiofest se i letos dostane na netradiční místo - do farního klubu při kostele Panny Marie Sněžné ve Františkánské zahradě v Praze. "Stylově tu promítneme z nosičů DVD šestnáct snímků o duši a víře. Vstup bude zdarma," uvedl Martínek. Upozornil na československou "klasiku" - Farářův konec Evalda Schorma či Kachyňovu Noc nevěsty, ale i na zahraniční tituly na stejné téma - Stvořeni pro lásku, Evangelium sv. Matouše, Stalker a Strom na dřeváky. Na programu jsou i speciality pro skutečné kinofily, například sedmihodinová  projekce apokalyptického eposu Satanské tango Bély Tarra. Právě na maďarskou kinematografii totiž pořadatelé zacílili pozornost jako na vzor funkčnosti filmového průmyslu v podmínkách podobných těm českým.

Pražská část Febiofestu skončí 30. března vyhlášením cen Kristián. Krátce před tím se festival vydá na pouť po deseti českých a moravských městech.

Foto: Petra Mášová

Další čtení

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Na Lennonově zdi přibyly portréty. Budou i na nafukovací zdi

Kultura
26. 4. 2025
Ruští novináři a polští prokurátoři, kteří se zúčastnili přelíčení s K.H.Frankem, si prohlédli popravčí celu. (1945)

Pankrácká věznice, místo hrůzy. Před 80 lety sjela gilotina naposledy

Kultura
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ