Festival Ji.hlava se ptá, co si neseme na zádech

Kultura
12. 8. 2016 13:51
Ředitel festivalu Marek Hovorka představil letošní plakát.
Ředitel festivalu Marek Hovorka představil letošní plakát.

V posledním říjnovém týdnu oslaví Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava své dvacáté narozeniny. Pro začátek dostali ji.hlavský svátek autorského dokumentu a jeho návštěvníci už čtrnáctý festivalový trolejbus, který Jihlavany na jejich cestách vybídne k zamyšlení, co a kolik si toho neseme na zádech. Ji.hlavský festival se i letos rozšíří do Třeště a již koncem srpna zve na projekce dokumentů na hřbitov či k rybníku. Festivalový tým nyní sestavuje filmový program z téměř 3 500 přihlášených snímků.

"Letošní dvacátá Jihlava se skrze svou výtvarnou koncepci ptá, co všechno a kolik si toho neseme na zádech. Je metaforickým výjevem, který parafrázuje některé z motivů uplynulých festivalových ročníků. Je obrazem paměti uplynulých let a proměny nálad a témat, která naše společnost řešila. Nejde ale o jasný pohled na minulost, protože ta je stále v pohybu, na cestě - v tomto případě vysočinskou krajinou. A je jen na nás, jaký význam naší nedávné minulosti a současnosti v blízké době dáme," říká o letošním festivalovém vizuálu Marek Hovorka.

S 20. Jihlavou do města Kafkova mládí

Festivalové dění se rozšíří také za hranice města Jihlava do nedaleké Třešti. Kromě pěti projekcí vybraných dokumentárních filmů v místním kině nabídne festival svým návštěvníkům nově i ubytování na internátu třešťské střední školy, které festival zprostředkovává akreditovaným účastníkům. Dopravu mezi Třeští a Jihlavou budou v obou směrech zajišťovat pravidelné autobusové linky, i tentokrát vypravené ve spolupráci s Magistrátem města Jihlava a jihlavským dopravním podnikem. Pro všechny akreditované návštěvníky bude tato doprava zdarma. Kromě účastníků zde festival ubytuje i více než sto festivalových hostů.

Živé kino zve i na hřbitovní projekci

Nadcházející dvacátý ročník již tradičně předznamená Živé kino, které zavede své diváky na neobvyklá místa za celkem pěti projekcemi výrazných českých dokumentárních filmů. Jako první nabídne exkurzi na městské hradební opevnění, kde se uskuteční projekce filmu Exkurze aneb Historie současnosti, za účasti režiséra a dramaturga Jana Gogoly ml. V pátek 19. srpna se tak na jihlavských hradbách zhmotní například bitevní loď Aurora, kam v době natáčení tohoto filmu nesměli zahraniční filmaři, a tak Jan Gogola ml. režíroval vše z nedaleké restaurace. V neděli 21. srpna přiveze Kristýna Bartošová na ústřední hřbitov svůj film o rázném dietologovi, jenž popírá válečné zločiny v bývalé Jugoslávii, Nebezpečný svět Rajka Dolečka, za který získala Zvláštní uznání poroty v soutěži filmových debutů na 19. MFDF Jihlava. I další film z Živého kina získal Zvláštní uznání jihlavské poroty, tentokrát v soutěži o nejlepší český dokumentární film, řeč je o deníkovém snímku Tomáše Kratochvíla.

Autor: - red -Foto: , Archiv

Další čtení

Před Rudolfinem otevřou scénu ke zhlédnutí úvodního koncertu Pražského jara

Kultura
11. 5. 2025

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ