Festival Parallax láká i na 3D tituly pouze pro dospělé

Kultura
22. 11. 2012 13:01
Cílem přehlídky je seznámit veřejnost se současným vývojem umělecké tvorby využívající stereoskopický 3D film.
Cílem přehlídky je seznámit veřejnost se současným vývojem umělecké tvorby využívající stereoskopický 3D film.

Šanci zhlédnout nezávislou a amatérskou tvorbu v oblasti stereoskopického 3D filmu poskytne filmovým fanouškům festival Parallax. Jeho druhý ročník se uskuteční od 30. listopadu do 2. prosince v pražském kině Lucerna. Pořádá ho Mezinárodní centrum pro umění a nové technologie (CIANT).

"Třídenní přehlídka představí domácí i zahraniční videoartové filmy v několika sekcích. Například dokumentární a experimentální snímky známých režisérů i neznámých nezávislých umělců včetně krátkých amatérských projektů. Noční promítání nabídne několik zahraničních 3D titulů pouze pro dospělé, například Kamasutru ve 3D," řekl Marek Štůla z kina Lucerna. Cílem přehlídky je seznámit veřejnost se současným vývojem umělecké tvorby využívající jednu z nejdynamičtějších a nejpopulárnějších technologií - stereoskopický 3D film. Projekce doplní přednášky, diskuze a workshopy.

Druhý roční festivalu se uskuteční na přelomu listopadu a prosince v pražském kinu Lucerna.Na slavnostním zahájení uvede Tomáš Petráň snímek Heart Beat 3D režiséra Jana Němce z roku 2010 s Janem Budařem v hlavní roli. Němec patří k představitelům takzvané české nové vlny v kinematografii. Po revoluci se stal průkopníkem nových technologií - natočil film na fotoaparát a jako první v Čechách uspořádal premiéru svého filmu na internetu.

Na příběh kriminálníka se zaměřuje další slavný titul festivalu La 3ème Voie od francouzského režiséra Jean-Michaela Tariho. Sekce experimentálních filmů představí například snímek The War of Wars, který pomocí nejnovějších technologií převedl do stereoskopie válečné fotografie i úplně první válečný dokument. Film Abenteuer Weltreise německého novináře Ralpha Wagnera přináší příběhy z více než 400 dní dlouhé cesty po šestnácti zemích světa.

"Stejně jako loni se festival Parallax snaží mapovat nezávislé produkce a videa originálních umělců ze všech koutů světa. Krátké filmy například ze Sýrie, Japonska, Polska i z České republiky se letos poprvé utkají v divácké soutěži. Cenou pro vítěze bude místo na workshopech mezinárodního projektu financovaného Evropskou komisí TransISTor 2013," dodal Štůla.

Parallax nezapomíná ani na děti, pro které uvede několik rodinných filmů včetně předpremiéry snímku z belgické produkce Sammyho dobrodružství 2. Na tvůrčí dílně v sobotu 1. prosince zjistí, jak se dělá 3D film, a samy si natáčení a postprodukci vyzkouší.

Cena za jeden blok nebo dlouhometrážní film je 80 korun. Vstupenky bude možno zakoupit v pokladně kina nebo na webových stránkách www.lucerna.cz od 28. listopadu. Více informací je na adrese www.parallax.cz.

Autor: ČTK Foto: ČTK , www.parallax.cz

Další čtení

Před 90 lety zemřel Rudyard Kipling, autor Knihy džunglí

Kultura
18. 1. 2026
Příprava výstavy Jako vejce vejci v Jihomoravském muzeu, která nabídne pohled na vejce jako biologický zázrak, symbol i kulturní fenomén.

Není vejce jako vejce, ukazuje nová výstava Jihomoravského muzea

Kultura
Aktualizováno: 17. 1. 2026 17:10

Detektivní romány Agathy Christie mají v Česku stálou fanouškovskou základnu

Kultura
17. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ