Novou debatu pravděpodobně rozpoutá film inspirovaný masakrem Židů v polském Jedwabném, který spáchali jejich vlastní spoluobčané za druhé světové války. Film o tragédii, která vyšla najevo teprve před dvanácti lety, měl premiéru v kinech v pátek.
"Chtěl jsem vyprávět příběh, který by měl zajímat četné Poláky, jelikož jde o jednu z nejbolestivějších záležitostí pro naši zemi," vysvětlil nedávno scenárista a režisér filmu Wladyslaw Pasikowski. "Vytvořili jsme obrovské množství filmů o hrůzách spáchaných Sověty a Němci. Je čas říci, co zlého jsme u nás udělali my," zdůraznil.
Jako přímá inspirace pro vznik filmu, jenž se měl původně jmenovat Kadiš, posloužila kniha Neighbors: The Destruction of the Jewish Community in Jedwabne, Poland, kterou v roce 2000 vydal americký historik polského původu Jan Tomasz Gross. V Polsku vyvolala psychologický šok, jelikož do masakru v Jedwabném byli zapojeni místní lidé. Židovští obyvatelé obce tam byli v roce 1941 uzavřeni ve stodole, kde je jejich spoluobčané zaživa upálili.
Vraždili Poláci
Podle historiků zahynulo v Jedwabném 340 až 1500 Židů. Komise Institutu národní paměti (IPN) v roce 2003 uzavřela vyšetřování s tím, že zločin spáchali polští vesničané na popud německých nacistů.
Pasikowski také uvedl, že inspirací pro jednu ze scén byl slavný dokumentární snímek Šoa Claudea Lanzmanna i dílo polského režiséra Pawela Lozińského.
Děj Pasikowského filmu Poklosie (Dozvuky) se nicméně odehrává v posledním desetiletí minulého století krátce po pádu komunismu a před odhalením masakru. Události druhé světové války v něm slouží jako snaha ukázat, kam může vést příliš dlouho zamlčovaná pravda.
Nejistota až do konce
Obyvatelé imaginární vesnice Górówka, kde se odehrál za války pogrom, se pokoušejí zastrašit souseda, který se snaží udržovat židovské hroby a odhalit pravdu o minulosti vesnice. Mistr thrillerů Pasikowski nechává diváka v nejistotě až do tragického konce.
"Nechtěl jsem dělat film, jenž by byl retrospektivou Jedwabného. Retrospektivy jsou naivní," poznamenal. "Ten film jsem dělal jako gój a Polák, protože pouze jako takový mám právo takový film o Polácích udělat."
"Je to jeden z filmů, které zůstanou v dějinách kinematografie," prohlásil o něm slavný polský režisér Andrzej Wajda. "Je to film určený k tomu, aby vzbudil v Polsku debatu," dodal.
Snímek vznikl v koprodukci s Českou republikou, Nizozemskem a Ruskem. Na květnovém festivalu v polské Gdyni získal cenu novinářů.
Film inspirovaný masakrem Židů měl premiéru v kinech
Kultura
10. 11. 2012 15:50Pomník v Jedwabnem na památku zavraždění nejméně 340 Židů.
Autor: ČTK Foto: ČTK