Film o <span>Che Guevarovi</span> diváky umořil, až pak některé nadchl

Kultura
22. 5. 2008 10:40
Představitel Che Guevary Benicio Del Toro na festivalu v Cannes.
Představitel Che Guevary Benicio Del Toro na festivalu v Cannes.

Představitel Che Guevary Benicio Del Toro na festivalu v Cannes.Film Che režiséra Stevena Soderbergha je náročnou podívanou, která byla vyčerpaným sálem přijata o dost vlažněji, než jsme všichni chtěli. Sledování filmu Che a finále Ligy mistrů tak mělo pro mě stejný výsledek: prohru mých oblíbenců.

Film, který by se zabýval životem Ernesta Che Guevary, plánoval Steven Soderbergh několik let. Časem se projekt Che rozrostl na dva celovečerní filmy s celkovou délkou čtyř a půl hodiny.

A poslední půl hodina je opravdu nářez. Che (Benicio del Toro) a jeho skupinka revolucionářů se zoufale brání přesile bolivijských vojáků, Che je zraněn, zajat... Známé historii dává Soderbergh biblický nádech, rozcuchaný a pohublý hrdina připomíná Ježíše Krista.

Závěrečná půlhodinka je víc než jenom satisfakcí za čtyři hodiny nudy. Její odkaz vás donutí přemýšlet o filmu jako celku a do jisté míry zvrátí původní, nepříjemně prázdný pocit.

Scény z dokumentu

První díl diptychu se jmenuje Guerrilla a odehrává se na přeskáčku během dobývání Kuby v letech 1957-8 a Guevarovy návštěvy USA v roce 1964. Soderbergh postupuje naučně a epicky, bez zájmu o dramatickou strukturu nebo zkoumání Guevarovy duše a jeho pohnutek. Soderbergh tu sice stojí v opozici k obvyklým životopisným filmům, ale svým studeným postojem nezaujme nikoho jiného než zanícené zájemce o dané téma.

Ve druhé části The Argentine se Che přesouvá do Bolívie, kde se pokouší vyvolat revoluci. Díky těsnějšímu časovému sepnutí je The Argentine sevřenější než Guerrilla, ale i tady chybí reflexe revolucionářovy duše nebo probíhajících dějů (revoluce, vražda hrdiny), stejně jako jakýkoliv dramatický prvek (napětí, romance), který by diváka udržel v sále. Skoro to vypadá, jako kdybychom sledovali hrubý materiál z nějakého dokumentu.

Del Torův triumf

Benicio Del Toro je v hlavní roli zcela nepřekonatelný. Tohle je jeho Sixtinská kaple. Del Toro během projekce takřka nesleze z plátna! Vzhledem k tomu, jak režisér v příběhu potlačuje vlastní ego ani nepředkládá reflexi Guevarovy duše, je to jenom Del Toro, kdo divákům zprostředkovává vhled do revolucionářovy duše.

Franka Potente v roli Tamary v segmentu The Argentine je docela utopená, bez znalosti Guevarových deníků navíc divák vůbec nepochopí, o koho jde. Podobně dopadá Aleida v podání Cataliny Sandino Moreno v prvním díle.

Kameraman Peter Andrews si vyhrál s každým záběrem, řemeslně je Che prvotřídní, zaujmou realisticky zpracované přestřelky. Ale ani ony vám vzhledem k Soderberghovu asketickému přístupu v těle krev nerozproudí.

Che, režie: Steven Soderbergh, hrají: Benicio Del Toro, Franka Potente, Catalina Sandino Moreno, Demian Bichir a další

Foto: Reuters

Další čtení

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Helena Vondráčková oslaví osmdesátiny velkolepým koncertem v Edenu

Kultura
29. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ