Krátký hraný film Neplavci o unuděnosti mládí a pomalém hledání sebe sama posluchače katedry režie pražské filmové a televizní fakulty (FAMU) bude soutěžit o studentského Oscara.
Film vypráví o šestnáctileté Vendule, která se ocitá za trest na prázdninách u babičky v opuštěném rekreačním středisku. Ve vesnici na konci světa se neděje vůbec nic, jen parta místních teenagerů popíjí a zabíjí svůj čas v prázdném bazénu. Během dlouhého čekání na chvíli, kdy se bazén napustí, Vendula prožívá hořkou letní lásku.
Šmíd převzal v únoru na nominačním večeru Českých lvů za Neplavce cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku 2011. V lednu byli uvedeni v soutěžní studentské sekci přehlídky Premiers Plans Film Festival ve francouzském městě Angers. Tato jeho bakalářská práce je i součástí DVD nazvaného Czech Short Films 2012, které k propagaci domácí tvorby na zahraničních festivalech vydalo České filmové centrum.
Studentského Oscara uděluje od roku 1972 Akademie filmového umění a věd jako doplněk stejnojmenných prestižních sošek. Letos byly do soutěže přijaty snímky ze tří desítek zemí. Reprezentují tvorbu 157 škol, z nichž stovka působí v USA.
Z domácích filmařů získal studentského Oscara koncem 80. let Jan Svěrák za fiktivní ekologicky laděný dokument Ropáci. Do USA se tehdy vypravil na zvláštní povolení - právě byl totiž vojákem základní služby. Nominováni byli v minulosti ještě další čtyři Češi. V roce 2008 se do závěrečné pětičlenné nominace v zahraniční kategorii dostal režisér Martin Duda s krátkým filmem Jsem větší a lepší, loni v ní těsně před cílem skončil Graffitiger studenta FAMU Libora Pixy.
Mnoha vítězům z minulých let pomohlo získání studentského Oscara k odstartování úspěšné filmařské dráhy. Laureáti této ceny byli už třiačtyřicetkrát nominováni na "dospělé" Oscary, v osmi případech toto prestižní ocenění získali. Platí to i o Janu Svěrákovi, který zabodoval svým Koljou z roku 1996.