Herec a hudebník Ondřej Havelka natočil romantický thriller Hastrman, jehož předlohou byla kniha Miloše Urbana oceněná Magnesií Literou za nejlepší prózu roku 2001. V titulní roli se objeví Karel Dobrý, premiéra v kinech bude 19. dubna, oznámila mluvčí projektu Martina Chvojka Reková.
Za filmem stojí producent Čestmír Kopecký ze společnosti První veřejnoprávní, který v polovině ledna převzal Cenu Vladislava Vančury za "dlouhodobou umanutou produkci originálních televizních a filmových děl, která podstatně obohacují obraz české audiovizuální tvorby popřevratových let". Hlavní postavou příběhu je člověk ve zvířeti a zvíře v člověku - hastrman alias baron de Caus. Zatímco snímek je pro Havelku celovečerním hraným filmovým debutem, pro Karla Dobrého byla titulní postava první hlavní rolí v celovečerním snímku. Další ztvárnili Simona Zmrzlá, Jan Kolařík, Jiří Lábus či David Novotný.
"Jsem přesvědčen, že Karel Dobrý byl pro tu roli předurčen. Je to velice tvárný herec s bohatou představivostí, navíc rozpětí jeho výrazových prostředků je velmi široké. Dokáže být elegantním aristokratem, zároveň popustí-li uzdu svým vášním, umí se skutečně proměnit ve zvíře," komentoval Havelka. Velkou roli hraje v příběhu příroda, kameramanem byl Marek Diviš.
"Hastrman žije pod vodou i na souši, je to člověk obojživelník, takový polobůh. Není omezený pozemským životem, ale zároveň je postižený lidskými slabostmi, kterým podléhá a které neberou konce, protože je svým způsobem nesmrtelný," popsal svou roli Dobrý.
Příběh se odehrává na vesnici 30. let 19. století, kdy se baron vrací se svým sluhou z cest po světě. Na svém panství chce především začít s prací na obnově rybníků. Jakožto moderní a osvícený člověk se životu místních vymyká. Středem jeho zájmu se stane nespoutaná a výjimečná rychtářova dcera Katynka revoltující proti autoritám vášnivým uctíváním přírody a pohanských rituálů. Ztvárnila ji Simona Zmrzlá známá z Divadla Husa na provázku.
Čím více se Katynka hastrmanovi přibližuje, tím více v něm rostou pochybnosti, zda jako člověk ve zvířeti a zvíře v člověku tentokrát obstojí. Z počátku 19. století se děj na moment přesune do současnosti, kde příběh jedné lásky, jedné vášně a jedné krajiny končí.
"Román je rozsáhlý a mnohovrstevnatý - vybrali jsme z něj jednu linii. Víme, co s námi dělají touhy a vášně. A my se díváme na to, jak to zamává s bytostí, která je víc zvířecí než lidská," vysvětlil Havelka loni na karlovarském festivalu.
Snímek, který se točil především v Českém ráji, pod vrchem Vlhošť a na severu Čech, je vyprávěn s jemnou nadsázkou a ironickým humorem. Jeho koproducenty byly Česká televize a Barrandov Studio za podpory Státního fondu kinematografie.