Temný thriller ze začátku 80. let Pouta zazářil večer v pražském Divadle Archa při vyhlašování Cen české filmové kritiky za loňský rok - byl odměněn v pěti z jedenácti kategorií.
K radosti producenta Vratislava Šlajera byl vyhlášen nejlepším filmem, Radim Špaček dostal cenu za jeho režii a Ondřej Štindl za scénář. Pro ocenění za nejlepší mužský výkon v hlavní roli přišel herec Ondřej Malý, který se zároveň stal objevem roku.
Tento královéhradecký herec zaujal ztvárněním příslušníka StB s psychopatickými sklony, kterého práce i rodinný život ubíjejí a nudí. Upne se na nedosažitelnou dívku a jeho touha po iluzi útěku z klece nudného života beze smyslu ho nakonec obrátí proti vlastním lidem i systému.
Ocenění za nejlepší dokument kritici přiznali časosběrnému projektu Katka režisérky Heleny Třeštíkové z producentské dílny Kateřiny Černé a Pavla Strnada.
Cenu za nejlepší kameru získali Vladimír Smutný a Marek Bliss jakožto nejbližší spolupracovníci Jana Svěráka při natáčení jeho dobrodružného snímku Kuky se vrací. Kritici dále odměnili nejlepší původní hudbu skupiny MIDI LIDI v dokumentu Český mír.
Na jeviště přišel i Karel Roden a převzal cenu za výkon ve vedlejší roli v Herzově historickém filmu Habermannův mlýn. V ženské kategorii zabodovaly představitelka hlavní role v Sedláčkově snímku Největší z Čechů Simona Babčáková a Kristýna Liška Boková za vedlejší roli v Trojanově filmu Občanský průkaz.
Pouta vznikala sedm let
Podle producenta Vratislava Šlajera trvala práce na Poutech skoro sedm let, během natáčení se rozpadla i mezinárodní koprodukce. Štindl napsal první verzi scénáře už v roce 2002 a pak ji mnohokrát přepisoval a snažil vylepšit, i když příběh se prý moc neměnil. Špaček chtěl natočit univerzálnější téma než jen výpověď o době, v níž se odehrává.
"Postavy nemají reálné předobrazy a jejich příběh není příběhem politickým. Politika jen vyhrocuje dilemata, která hrdinové řeší, ale nejsou svázána s dobou a místem děje," řekl režisér před rokem, než svůj snímek představil v kinech. Kritici jej už tehdy označili za "příslib lepších časů", "film, na který domácí kinematografie dvacet let čekala", "vynikající thriller" a "možná i nejlepší český porevoluční snímek".
Ceny byly uděleny poprvé
Ceny české filmové kritiky byly letos uděleny poprvé. Moderátorem večera byl Petr Nárožný. Cenu za scénář předal exprezident Václav Havel, který koncem března představí v kinech svůj celovečerní debut Odcházení, a cenu za nejlepší snímek dlouholetá umělecká ředitelka karlovarského festivalu Eva Zaoralová s ministrem kultury Jiřím Besserem.
Dalšími předávajícími byli dokumentaristka Drahomíra Vihanová, filmový a televizní režisér Petr Weigl, kameraman Ivan Šlapeta, dirigent Mario Klemens, herečky Jiřina Bohdalová a Lenka Vlasáková a jejich kolegové Miroslav Krobot a Ivan Trojan. Vítěze kategorie Objev roku vyhlásil se zástupcem společnosti RWE zpěvák Václav Neckář, který před více než čtyřiceti lety patřil díky Ostře sledovaným vlakům k největším objevům domácí kinematografie.
Ve druhém kole se hlasování zúčastnilo 46 lidí, což je více než 85 procent všech hlasujících. Novináři posuzovali 22 hraných filmů a 13 dokumentů. Sedm nominací získala Špačkova Pouta, o jednu méně měla komedie Roberta Sedláčka Největší z Čechů. Čtyři nominace získal autorský film Jana Svěráka Kuky se vrací.