Film Tomáše Kudrny Mlčeti Zlato byl oceněn v Lipsku

Kultura
28. 10. 2010 14:30
Hlavní hrdina filmu Mlčeti zlato.
Hlavní hrdina filmu Mlčeti zlato.

Film Mlčeti zlato Tomáše Kudrny získal na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Lipsku dvě ceny. Kudrnův film prozkoumává mocenské vlivy kolem kyrgyzského zlatého dolu Kumtor a ukazuje podivnou podobu kapitalismu a demokracie v postsovětské zemi, kde se na první pohled zastavil čas.

Mlčeti zlato.Prvním oceněním je Cena televize MDR za nejlepší východoevropský dokumentární film. Druhým úspěchem je Cena Evropské agentury pro bezpečnost a zdraví EU OSHA nazvaná Healthy Workplaces Film Award, kterou porota uděluje nejlepšímu filmu s tematikou lidské práce. Snímek bojoval o přízeň mezi 346 vybranými filmy z 58 zemí.

Příběhy obyvatel zapadlého městečka Barskon, které leží ve středoasijském Kyrgyzstánu, nepůsobí na první pohled nijak dramaticky. Největší úctě se zde těší veteráni z druhé světové Mlčeti zlato.války a řada obyvatel tu stále s nostalgií vzpomíná na časy socialismu, kdy se měli "všichni stejně dobře". Jen na gulagy si místní nějak nemohou vzpomenout. Tak jako jedna z hlavních postav filmu, řidič náklaďáku Nurbek, který společně se svou ženou už deset let pracuje v nedalekém dole na zlato zvaném Kumtor.

A právě Kumtor je místem, na němž režisér Tomáš Kudrna výstižně dokumentuje svéráznou podobu kapitalismu a demokracie v zemi připomínající sovětský skanzen; ať už jde o malicherné spory místních obyvatel či o události z roku 1998, kdy z Kumtoru unikly do řeky dvě tuny kyanidu a otrávily stovky vesničanů. Jeho svérázný a vizuálně vytříbený "filmový deník" z dlouhého pobytu v Barskonu byl jako vůbec první český dokument podpořen americkou nadací Sundance Documentary. Snímek byl také uveden například na festivalu Jeden Svět.

Mlčeti zlato.Tomáš Kudrna, ročník 1974, natočil mimo jiné portrét vědce Otta Wichterleho v mezinárodní koprodukci v roce 2006, o rok později s Erikem Taberym prezentoval snímek Vládneme, nerušit o opoziční smlouvě. S filmem Mlčeti zlato absolvoval v roce 2007 nejprve workshop Documentary Campus Masterschool, který je zaměřen na vývoj dokumentárních filmů s potenciálem uplatnění na globálnějších trzích a zájmem širšího publika. Později byl snímek vybrán do oficiálního programu mezinárodního festivalu dokumentárních a animovaných filmů DOK Leipzig, kde si připsal tento výrazný úspěch. DOK Leipzig patří mezi nejvýznamnější festivaly v Německu a také mezi přední mezinárodní akce se zaměřením na dokumentární a animovaný film.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ