Film Tonight the World (Svět dnešní noci), který vznikal v Brně, je hotový a bude mít 30. ledna premiéru v galerii The Curve v londýnském centru Barbican. Autorkou je britsko-americká režisérka a umělkyně Daria Martinová, krátký film je součástí připravované stejnojmenné výstavy.
"Tento film se natáčel v Brně, a to hned na čtyřech lokacích, které se tak dostanou na plátna světových metropolí, jako je právě Londýn nebo San Francisco," uvedla Zdeňka Kujová z brněnské firmy Gnomon Production, která se zahraničním štábem spolupracovala.
Martinová je vnučka Susi Stiassni, která v dětství žila v brněnské vile Stiassni. Sice ji opustila jako šestnáctiletá a většinu života pak strávila v zahraničí, ale často se jí o domě jejího dětství zdávalo. Sny si zapisovala a staly se později základem pro film.
"V denících je každých několik měsíců zaznamenán sen, ve kterém se Susi vrací do vily Stiassni. Sny jsou někdy radostné, často však plné strachu a obvykle podivné," popsala Martinová. Její výstava v galerii The Curve má být portrétem autorčiných předků i jí samotné. Zároveň je studií mezigeneračního traumatu, migrace a ztráty.
Součástí výstavy bude rovněž digitální hra, která návštěvníkům umožní virtuální průchod vilou Stiassni. Právě tam filmaři natáčeli. Štáb se podíval také do lesoparku na Kamenném vrchu. Vznikla i náročná scénická dekorace ve filmovém ateliéru.
Rodina Stiassných patřila mezi brněnskou průmyslnickou smetánku. Z Brna odešla kvůli nacistické hrozbě. Vilu pro ni navrhl architekt Ernst Wiesner, v Hroznové ulici v Pisárkách stojí od roku 1929. Dnes je ve správě Národního památkového ústavu.