Vít Klusák, Filip Remunda, Martin Mareček a další přední čeští dokumentaristé stahují své filmy z programu festivalu Ekofilm poté, co se podle médií ministr životního prostředí Pavel Drobil pokusil ovlivnit porotu, aby festival neoceňoval antiautomobilový snímek Auto*Mat.
"Vážení organizátoři festivalu Ekofilm 2010, vzhledem k tomu, že jste do dnešního dne zahájení festivalu nezaujali žádné stanovisko k závažným obviněním o ovlivňování poroty stran ministerstva životního prostředí, rozhodli jsme se, že si nepřejeme, aby se naše filmy účastnily programu i soutěže festivalu," stojí v prohlášení, které podepsali krom Klusáka a Remundy a režiséra Auto*Matu Martina Marečka také dokumentaristé Ivo Bystřičan, Lucie Králová a Martin Dušek a Ondřej Provazník.
V prohlášení zaslaném médiím žádají zrušení projekcí svých filmů - jde o snímky Auto*Mat, Český mír, Doba měděná, Pahrbek český a Ženy SHR. "Divákům se za vzniklou nepříjemnost omlouváme a věříme, že pochopí, že se k tomuto kroku uchylujeme i v jejich zájmu," dodávají filmaři.
Festival Ekofilm začal dnes, koná se v Českých Budějovicích, Třeboni a Českém Krumlově. Festival zatím na oznámení tvůrců nezareagoval: "V současné chvíli probíhá zahájení Ekofilmu," řekla v pondělí vpodvečer TÝDNU tisková mluvčí festivalu Veronika Dušková. "Takže o tom, že by nám tvůrci filmů poslali nějaký dopis, zatím nevíme a nemůžeme k té věci zaujmout stanovisko."
Kauzu kolem Drobilova údajného cenzorského zásahu rozvířil internetový Deník Referendum, který ve čtvrtek upozornil, že ministr životního prostředí Pavel Drobil prý vydal pokyn, aby na filmovém festivalu Ekofilm, který ministerstvo každoročně pořádá, nezískal žádnou z cen film Martina Marečka Auto*Mat.
Auto*Mat, který vstoupil do kin minulý rok, je záznamem aktivit stejnojmenného hnutí, které si klade za cíl zlepšit pozici lidí, chodců a cyklistů ve městech zahuštěných automobilovou dopravou. Ve filmu v dosti nepříznivém světle vystupuje mimo jiné Drobilův stranický kolega Pavel Bém, což mohlo být také příčinou údajného Drobilova požadavku, paradoxnějšího o to, že Drobil je ministrem úřadu, který by podobný typ filmů, bránících veřejnost a životní prostředí, měl spíše podporovat.
Drobil tuto informaci v pátek dementoval - prohlásil článek za lživý a žádal omluvu. Deník Referendum ale na své informaci trvá a dokládá ji i komentáři členů poroty - např. architekta Vlada Miluniče - či samotných dokumentaristů.
Ti to ostatně uvádějí i ve zmíněném otevřeném prohlášení. "Naše rozhodnutí jsme pečlivě uvážili a kromě volně dostupných článků nás k němu přiměly i naše osobní rozhovory se členy poroty, kteří mimo záznam ovlivňování stran MŽP připustili."
Přes média se nyní členové poroty s ministerstvem životního prostředí a dokumentaristy dohadují, kdo lže a kdo mluví pravdu a kdo je za rozhodnutí zodpovědný. Porotci i dokumentaristé hovoří o tlaku organizátorů festivalu, potažmo o tlaku ministerstva.