Filmová nadace RWE & Barrandov Studio včera vyhlásila vítěze druhého kola grantového řízení za rok 2007 v kategoriích filmový scénář a filmová povídka. Ocenění autoři si mezi sebou rozdělí celkem 330 000 korun, nadace navíc plánuje realizaci vítězných scénářů.
V kategorii filmový scénář získala grant ve výši 100 000 korun studentka FAMU Anna Mikulková za text Lehká jako dech: jeho tématem je anorexie a vypovídá o tom, jak komplikované a bolestivé může být dospívání. Druhou cenu ve výši 50 000 korun dostala studentka JAMU Kateřina Vašků za scénář Jedna podtržená - shodou okolností také o dospívající dívce, jejíž rodiče se rozvádějí. Z filmových povídek ocenila porota grantem ve výši 90 000 korun Krátkou a dlouhou cestu Anny Vovsové, komorní příběh o dvojí nenaplněné lásce, jehož hrdiny jsou česká dívka a patnáctiletý Čečenec, a stejnou částkou bylo oceněno dílo Ctibora Rybára Do půlnoci času dost, které se vrací k osudu Židů za druhé světové války na Slovensku.
Výbor nadace složený z pěti odborníků vybíral vítězné projekty z celkem 68 přihlášených prací. „Všechna čtyři vítězná díla tematicky vycházejí z vlastních prožitků. Potvrzují, že autentický příběh je často lepší než jakákoli dramatická konstrukce," komentoval výsledky člen výboru nadace Kristián Suda.
Nejstaršímu účastníkovi bylo 87 let, nejmladšímu teprve šestnáct. Jak konstatoval předseda výboru nadace Ivo Mathé, mezi nejlepšími díly hodnoceného kola převládaly práce mladých autorů. Stále častěji se přitom jedná o studenty filmových škol, pro něž může být posouzení scénáře či povídky významným bodem v jejich budoucí profesionální dráze. „Přináší i reálnou naději, že projekt uvidí diváci na plátnech českých kin," zdůraznil předseda správní rady nadace a generální ředitel Barrandov Studia Vladimír Kuba. „Příkladem mohou být projekty Ireny Hejdové Nohama nahoru aneb Dopřejte si taky něco super! a scénář Sabiny Bočanové Oj vej zmir, jejichž realizaci plánujeme. Minimálně jeden z projektů uvedeme do kin už v roce 2009," uvedl Kuba.
RWE je kromě toho každoročně koproducentem několika českých filmů. Letos jde o pohádku Zdeňka Trošky Nejkrásnější hádanka světa, komedii Vladimíra Michálka O rodičích a dětech, Hřebejkovu Nestydu a Marhoulův Tobruk.
Foto: Profimedia