Návštěvníci letošního ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti budou moci zhlédnout snímky o nacistické a komunistické totalitě. Filmový festival totiž doplní bezplatné projekce unikátních děl Československého armádního filmu z 50. a 60. let minulého století a polistopadových dokumentů.
Letní filmová škola se uskuteční od 25. července do 3. srpna. Spojení filmu o totalitních režimech s Uherským Hradištěm není podle organizátorů náhodné. Právě tamní věznice totiž patřila k těm nejhorším komunistickým kriminálům. Jedním z hostů na besedách bude například Ján Novák, který v loňském roce v prostorách uherskohradišťské věznice natáčel film o praktikách komunistických bachařů, jako byl třeba Alois Grebeníček, otec bývalého předsedy KSČM.
Zcela unikátní pak budou archivní materiály Československého armádního filmu, jež přibližují absurditu komunistické propagandy, zcela odlišné od reality. "Možná bude pro některé diváky překvapením, když po snímcích o zrádcích a diverzantech ze Západu a o nadšeném budování socialismu v padsátých letech přijdou filmově zdařilejší a také vůči režimu vyhraněnější dokumenty z let šedesátých," říká Viktor Meca z ministerstva obrany.
Tyto a jiné zajímavosti o roli armády a armádního filmu v době komunismu přiblíží jak historici Vojenského historického ústavu, tak správci armádní filmové sbírky.
Zpestřením projektu budou také dokumenty z projektu Bojovníci proti totalitě pohledem dětí, jehož autory jsou děti základních a středních škol. Jde o dokumentární zpracování osudů válečných veteránů, politických vězňů a příslušníků pomocných technických praporů, kteří byli perzekuováni komunistickým režimem. Cyklus pod názvem Totalita ve filmu a ve skutečnosti připravuje ministerstvo obrany společně s organizací Člověk v tísni a Českou televizí. Plánovány jsou rovněž besedy s historiky, odborníky na filmovou propagandu, pamětníky a významnými dokumentaristy.
Foto: LFŠ