Český lev i Oscary se udílejí v jediném víkendu. V sobotu budou rozděleny sošky v pražském paláci Lucerna, v neděli v hollywoodském Kodak Theatre.
Oba ceremoniály jsou sice co do velikosti a významu nesrovnatelné, přesto letos mají mnohé společné. Především to, že letošní sestava nominovaných v obou zemích si je docela podobná. V Česku i v USA mají klání dva hlavní favority - u nás to je Protektor a 3 sezony v pekle, v USA Avatar a Smrt čeká všude. Předpokládá se, že si tyto filmy rozdělí hlavní ocenění, vždyť ty české mají každý po 11 nominacích, ty americké zas po devíti.
Oba hlavní soupeři však mají v obou zemích za zády výrazného černého koně, který má jen o jednu či dvě nominace méně než ti hlavní. V Česku Protektora a 3 sezony v pekle stíhá Hřebejkova Kawasakiho růže, v USA pak Avatara a Smrt čeká všude Tarantinovi Hanebný pancharti.
Zajímavostí českých nominací je to, že všechny tři favorizované filmy se obracejí k traumatickým okamžikům moderních českých dějin. Protektor se odehrává v éře protektorátu, 3 sezony v pekle v době poválečného nástupu komunistů k moci a Kawasakiho růže se vrací k éře normalizace.
Americké filmy jsou v tomto ohledu rozrůzněnější - Smrt čeká všude je drsným příběhem amerických pyrotechniků v Iráku a Hanebný pancharti se odehrávají za druhé světové války, Avatar je pohádka, která s realitou nemá mnoho společného - i když přináší řadu odkazů právě na válku v Iráku i třeba na 11. září.
Kritici se letos nedokážou shodnout, kdo ceny vyhraje. V Česku i v USA jsou akademie rozdělující ceny příliš nevyzpytatelné, a ačkoliv sázkové kanceláře v USA straní spíše snímku Smrt čeká všude, stejně tak lze očekávat vítězství Avatara. Podobné je to v Česku - zatímco TÝDEN za hlavního favorita cen považuje film Protektor, podle MF DNES jsou hlavním favoritem 3 sezony v pekle.
Pro diváky obou ceremoniálů (sobotní Čeští lvi startují v 20 hodin na ČT1, nedělní Oscary v noci na pondělí na HBO) to znamená, že tipování vítězů bude stejně napínavé jako na olympiádě.
Zpravodajství o víkendových filmových cenách přinese TÝDEN.CZ v průběhu víkendu. V sobotu odpoledne zde najdete naše tipy na vítěze a večer výsledky Českých lvů, v neděli odpoledne tipy na vítěze Oscarů a v noci z neděle na pondělí on-line reportáž z pražského Světozoru, kde se bude živě přenášet oscarový ceremoniál prostřednictvím HBO. Buďte u toho!
Foto: Bontonfilm, Palace Pictures, Falcon.