Zdánlivě laskavý humor nabídne pokračování amerického animovaného snímku Madagaskar 2. Český film Anglické jahody se vrací do roku 1968, rakouská biografie Falco zanotuje disco a polský snímek Fígle nás zavede do dětského fantazijního světa.
MADAGASKAR 2
Maličko namyšlený lev Alex, brblající zebra Marty, ukňouraný žirafák Melman a veselá hrošice Glorie se tentokrát ocitnou přímo v Africe. V divokém světě, v němž panují úplně jiná pravidla, než na jaká je čtveřice zvyklá z newyorské zoo. Alex se v africké džungli setká se svými rodiči, Marty si uvědomí vlastní jedinečnost, Melman se stane nebojácným hrdinou a Glorie pochopí, že chlapa nedělají svaly, ale odvaha.
Pokračování komerčně úspěšného animáku se zdá být klasickou rodinnou podívanou – s průměrnou animací, průměrným vyprávěním i průměrnými vtípky. Občas dokonce nudí a zejména v příběhu lva Alexe a jeho nově nalezené rodiny je nezajímavě předvídatelný, stavící na odiv heslo „rodina musí vždy držet při sobě“.
Pak je tu ale ještě jedna linie – úžasně nekorektní, šokující, nenápadně podrývající ony proklamované (americké) morální hodnoty. V příběhu se objevuje bělovlasá babka z New Yorku, náležitě agresivní paní, která lva Alexe nesnáší a dokonce si to s ním neváhá rozdat na férovku. A Alex se zase nebojí jí vrátit pořádnou ránu. Ti dva se prostě poperou. Pravý i levý hák létají vzduchem, kosti i skla v brýlích se tříští. Souboj je vykreslen s mírnou nadsázkou, zároveň realisticky. A babka nakonec odchází s řádně pocuchanou vizáží.
Ano, viděli jsme už mnohem agresivnější souboje v animácích pro děti – třeba takový Tom a Jerry je opravdu bolestivou zkušeností. Tam jsou ale léčky, souboje a agrese základním zákonem. Podrývavost Madagaskaru spočívá v tom, že se tváří jako laskavá rodinná podívaná, která vašim dětem vštípí správné hodnoty. A vy, ukolébáni kýčovitou animací zvířátek s dlouhými řasami, ani nezaregistrujete, že tu je najednou bez respektu vykreslena postava nesnesitelné babizny, byť podle nepsaného kodexu mainstremového Hollywoodu je stáří synonymem moudrosti a laskavosti a žádá si úctu. Zákon hyperrealistických animovaných vyprávění je porušen také proto, že se v souboji setkává zvíře a člověk. Nevím, zda tahle scéna nezpůsobí v nevinné dětské duši zmatek a nenapravitelná traumata, dospělí se ale určitě pobaví.
Madagascar 2 (USA, 2008)ANGLICKÉ JAHODY
Tomáš se s partou kamarádů chystá na brigádu do Anglie – sbírat jahody. Před cestou se všichni řádně poveselí na večírku a ráno hurá na vlak. Vylidněné nádraží nesignalizuje nic dobrého, stejně jako otcovy tajemné telefonáty, babiččin pláč a matčina posedlost nashromáždit zásoby potravin na tři zimy. Je totiž 21. srpna a do Prahy přijeli Rusové.
Filmaři využili oblíbenou a atraktivní metodu vykreslování „malých lidských dramat“ na pozadí velkých dějinných událostí. „Osudy mých hrdinů by se vyvíjely úplně jinak, kdyby nebylo 21. srpna. Jsou to dva mladí lidé, kteří vlastně pro sebe moc neznamenají. Ona je možná těhotná, ale ne s ním, on zase panic, který cítí povinnost o panictví přijít, ale trochu má strach. A jejich vztah-nevztah se víc projeví v situaci, kde se ocitnou v úzkých – mají na krku ruského dezertéra,“ řekl režisér Vladimír Drha.
Anglické jahody (ČR, 2008)
Režie Vladimír Drha, scénář Martin Šafránek, kamera Vladimír Křepelka, hrají Viktor Preiss, Pavla Tomicová, Nina Divíšková, Ivan Lupták, Alexej Bardukov, Marie Štípková, Richard Zevel, Pier Orlandin, Vjačeslav Burlac, délka 114 minut.
FALCO
Der Kommissar, Rock Me Amadeus, Jeanny. Tyhle hity osmdesátých let měl na svědomí Johann Hölzel, známější pod pseudonymem Falco. Převážně televizní režisér Thomas Roth natáčel biografii rakouského zpěváka od 13. srpna do 28. září 2007 v Rakousku, USA a Dominikánské republice. Filmaři použili několik Falcových originálních kostýmů. V hlavní roli se představil herec a zpěvák Manuel Rubey, který všechny Falcovy písně užité ve filmu znovu nazpíval.
Falco – Verdammt, wir leben noch! (Německo / Rakousko, 2008)
Režie a scénář Thomas Roth, kamera Jo Molitoris, hrají Manuel Rubey, Nicholas Ofcarek, Patricia Aulitzky, délka 109 minut.
FÍGLE
Šestiletý Štefek z nehostinné reality, v níž postrádá zejména otce, utíká do vlastního fantazijního světa. Štefek se úpěnlivě snaží najít pro sebe a svou sestru otce. Možná jím bude tajemný a vždy elegantně oblečený muž na nádraží... Tragikomedie Fígle bude Polsko zastupovat na oscarovém klání v roce 2009.
Sztuczki (Polsko, 2007)
Režie a scénář Andrzej Jakimowski, kamera Adam Bajerski, hudba Tomasz Gassowski, hrají Damian Ul, Ewelina Walendziak, Tomasz Sapryk, Iwona Fornalczyk, Rafal Guzniczak, Joanna Liszowska, délka 95 minut.
Foto: Bontonfilm, Falcon, Atypfilm, AČFK