Filmové premiéry týdne

Kultura
14. 2. 2008 07:47
Skafandr a motýl: představte si, že můžete komunikovat jen levým okem.
Skafandr a motýl: představte si, že můžete komunikovat jen levým okem.

Skafandr a motýl: představte si, že můžete komunikovat jen levým okem.Druhý únorový týden uvedou kina tři premiéry, přičemž dvě z nich vznikly na základě skutečných událostí. Konfrontace s vlastní smrtelností přiměje hlavního hrdinu snímku Skafandr a motýl přehodnotit dosavadní životní kroky, thriller Soukromá válka pana Wilsona představí kongresmana, který změnil dějiny v Afghánistánu, a v dobrodružné podívané Lovci pokladů: Kniha tajemství se Nicolas Cage pustí do odhalování tajemných etap americké historie a honby za pokladem.


SKAFANDR A MOTÝL
Autobiografické drama šéfeditora francouzského časopisu Elle Jeana-Dominiquea Baubyho, který se jednoho dne probudí v nemocnici a nemůže dělat nic jiného než mrkat levým okem. Ochrnuté tělo však ukrývá stále čilého ducha. Jean má možnost vzpomínat, rekapitulovat, reflektovat a snít. Nad prvotní sebelítostí a depresí zvítězí touha komunikovat. Naučí se dorozumívat s okolím pomocí mrkání, dokonce tak spolu s asistentkou napíše knihu.

Působivá kamera ve filmu Skafandr a motýl.Román Skafandr a motýl vyšel ve Francii v roce 1997 a stal se bestsellerem. Deset dnů po vydání Bauby zemřel, ve svém paralyzovaném těle tak žil necelé dva roky. Režisér Julian Schnabel, který natočil dva životopisné snímky (Basquiat, Než se setmí), se k projektu dostal díky Johnnymu Deppovi. Americký herec měl původně hrát hlavní roli, nakonec od projektu kvůli natáčení třetího pokračování Pirátů z Karibiku odstoupil. Režisér se poté rozhodl pro francouzského herce Mathieu Amalrica. Obsazení hlavní role Francouzem utvrdilo jeho rozhodnutí, že by se film měl točit ve francouzštině a na autentických místech, kde Bauby pobýval. Štáb proto zavítal i na kliniku v Berck, kde Bauby strávil poslední měsíce života.

CENY A NOMINACE

Cannes – nejlepší režie, nominace na Zlatou palmu

Zlaté glóby – nejlepší režie a nejlepší cizojazyčný film, nominace na scénář

BAFTA – nejlepší adaptovaný scénář, nominace na nejlepší cizojazyčný film

Oscar – čtyři nominace (režie, kamera, střih, nejlepší adaptovaný scénář)

Příběh je vyprávěn z pohledu hlavního hrdiny; kamera často jakoby kopíruje Baubyho fungující oko. „Když Jean-Do mrká, řekl jsem kameramanovi, aby před kamerou udělal prsty nůžky. Není to dělané digitálně nebo mechanicky,“ popsal režisér práci kameramana Janusze Kaminského, držitele Oscara za Schindlerův seznam a Zachraňte vojína Ryana. Kaminski pracuje s impresionisticky rozostřeným obrazem, který reprezentuje vzpomínky i sny hlavního hrdiny. Inspirací mu byla sama krajina v Berck. „Takovou krajinu a architekturu, jako je v Berck, nemůžete vyrobit. Baudy tam seděl na místě, které vypadalo, když přišel příliv, jako kdyby seděl na měsíci. Zkoušet rekonstruovat něco takového v Kalifornii by mi připadalo absurdní,“ komentoval režisér výběr místa i tlaky producentů, kteří původně chtěli natočit film v americkém znění a s americkými herci.

Režie Julian Schnabel, scénář Ronald Harwood podle románu Jeana-Dominiqua Baubyho, kamera Janusz Kaminski, hudba Paul Cantelon, hrají Mathieu Amalric, Emmanuelle Seigner, délka 120 minut, USA/Francie 2007.


SOUKROMÁ VÁLKA PANA WILSONA
Soukromá válka pana Wilsona.Kongresman Charlie Wilson (Tom Hanks), nadšený milovník žen, alkoholu a občas i drog, se vlastně tak nějak náhodou na počátku 80. let připletl k afghánskému konfliktu. Jeho příležitostná milenka Joanne Herringová (Julia Robertsová), která se nikdy netajila svou nenávistí ke komunistům, sovětskou invazi do Afghánistánu rezolutně odmítla a nezájem Spojených států ji pořádně naštval. A tak se tihle dva spolčili se svérázným agentem CIA Gustem Avrakotosem (Philip Seymour Hoffman), sehnali finanční prostředky a začali afghánským mudžáhidům dodávat zbraně. Rudou armádu se jim nakonec podařilo vyhnat a tím asi i uspíšit pád sovětského bloku.

Postavy i příběh v nejnovějším filmu matadora americké kinematografie Mika Nicholse jsou inspirované skutečnými událostmi a knihou George Crilea, která je popisovala. Divák tak má jedinečnou příležitost odkrýt zákulisní intriky i pragmatičnost politických handlů, to vše ve směsici thrilleru, břitkého satirického humoru a hvězdného hereckého obsazení.

MIKE NICHOLS

- narodil se 6. listopadu 1931 v Berlíně
- o osm let později uprchla německo-ruská rodina před nacisty do USA
- na Chicagské univerzitě studoval psychiatrii, s Elaine Mayovou a Paulem Sillsem založil komediální skupinu The Compass, později přejmenovanou na Second Life
- působil jako herec, zpěvák, pak i jako divadelní režisér
- ve filmu debutoval adaptací komorního dramatu Edwarda Albeeho Kdo se bojí Virginie Woolfové? (1966), byl nominován na Oscara, přičemž herečka Elizabeth Taylorová zlatou sošku získala
- o rok později Oscara dostal za adaptaci románu Charlese Webba Absolvent
- další filmy: Hlava 22, Silkwoodová, Podnikavá dívka, Pohlednice z Hollywoodu, Vlk
- s Julií Robertsovou už spolupracoval v komorním dramatu Na dotek, ve kterém dále hráli Natalie Portmanová, Jude Law a Clive Owen

„Začal jsem být závislý na zprávách. Připadá mi úžasné sledovat dnešní dění ve světě a zároveň si uvědomovat, co Charlie s Gustem dokázali. Všechno je spolu neuvěřitelně propojené. Postavy jsou natolik fascinující, že jsme nemuseli vůbec nic přidávat, měly dostatečně vzrušující život,“ svěřil se Philip Seymour Hoffman, kterého si divák pamatuje z výborné kreace ve filmu Capote. Režisér Mike Nichols ale dodává: „Přestože jsou postavy založeny na reálných lidech, musejí se chovat jako filmové postavy a řídit se příběhem filmu.“

Tom Hanks se s kongresmanem Wilsonem často scházel, debatoval s ním, vyptával se ho na podrobnosti jeho života. „Jednou mi pověděl, že mu nezáleží na tom, jak ho budeme prezentovat. Dal nám svolení ukázat ho v jakékoli situaci, protože je pravděpodobné, že v ní opravdu byl,“ komentoval jejich spolupráci Hanks. Julia Robertsová se s Joanne Herringovou setkat nechtěla. „Hrát opravdového člověka je zvláštní, mezi imitací a interpretací je jen malý rozdíl. Cítila jsem se stejně, jako když jsem natáčela Erin Brockovich. Je těžké odhadnout správný okamžik, kdy se s tím druhým seznámit,“ řekla herečka, která se s Joanne sešla až těsně před natáčením, když už si byla jistá, že ví, jak svou postavu uchopit.

Film byl nominován na pět Zlatých glóbů. Tom Hanks si vysloužil nominaci na Oscara: zda ji promění, se dozvíme v noci z 24. na 25. února.

Režie Mike Nichols, scénář Aaron Sorkin, kamera Stehen Goldblatt, hudba James Newton Howard, hrají Tom Hanks, Julia Robertsová, Philip Seymour Hoffman, Amy Adamsová, Ned Beatty, délka 102 minut, USA 2008.

LOVCI POKLADŮ: KNIHA TAJEMSTVÍ
Lovci pokladůPokračování úspěšné akčně dobrodružné podívané zavede Bena Gatese (Nicolas Cage), nejznámějšího hledače pokladů, na tenký led politiky. Nalezení dlouho ztracených stránek z deníku Lincolnova vraha Johna Wilkese Bootha odstartuje zběsilou honbu za nejstřeženější knihou světa, která skrývá tajemství, jež můžou zcela přepsat dějiny Spojených států...

Režie Jon Turteltaub, scénář Cormac Wibberley, Marianne Wibberley, kamera John Schwartzman a Amir Mokri, hrají Nicolas Cage, Jon Voight, Diane Krugerová, Justin Bartha, Helen Mirrenová, Ed Harris, Harvey Keitel, délka 124 minut, USA 2007.

Foto: Artcam, Falcon, Bontonfilm

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ