Filmové <span>premiéry</span> týdne

Kultura
27. 3. 2008 07:30
Až na krev
Až na krev

Víno, ženy, zpěv v české komedii Bobule.Konec března přinese do českých kin tři premiéry. Českou komedii Bobule, drsné drama Až na krev s Daniel Day-Lewisem v hlavní roli a americkou romantiku 27 šatů. Ve čtvrtek 27. března v Praze začíná jubilejní 15. ročník mezinárodního filmového festivalu Febiofest, který se následně již v tradičních Ozvěnách vydá i do sedmnácti českých a slovenských měst.

BOBULE
Celovečerní debut Tomáše Bařiny, který má na svém kontě zatím několik středometrážních snímků a oblíbenou reklamu Bóbika pro jeden nejmenovaný portál, se pohybuje na pomezí teenegarovské komedie a poetického okouzlení moravskou krajinou. Snad až příliš okatě staví na senzačnosti příběhu „falešného asistenta ministra zahraničí Jana Kavana“, kterým se nechal inspirovat. Jen připomeňme, že Lukáš Kohout v roce 2002 za státní peníze procestoval 99 zemí...

Hlavní role podvodníčků, kteří se snaží ukrýt na moravské vinici, ztvárnili Kryštof Hádek a Lukáš Langmajer, hezkou děvu z Moravy hraje Tereza Voříšková, kterou má divák možnost vidět i ve Slámově Venkovském učiteli a v komedii Svatba na bitevním poli.

Režie a scénář Tomáš Bařina, kamera Martin Preiss, střih Adam Dvořák, hrají Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer, Václav Postránecký, Tomáš Matonoha, Lucie Benešová, Tereza Voříšková, délka 90 minut, ČR 2007.


Až na krevAŽ NA KREV
Nehostinné prostředí amerického Západu není zrovna idylickým místem k žití. Na vlastní kůži to pociťuje i Daniel Plainview (Daniel Day-Lewis), živořící horník ve stříbrném dole. Když jednoho dne dostane záhadný tip na místo, kde ze země prýští hektolitry nafty, ví, že tuhle šanci nesmí promarnit. Vydává se na strastiplnou cestu za svým snem.

Režisér Paul Thomas Anderson (Hříšné noci, Magnolia) se inspiroval prvními 150 stranami knihy Petrolej Uptona Sinclaira. Román z roku 1927 je plný podrobných popisů drsného a zoufalého života ropných prospektorů a dělníků. Anderson dále studoval knihy o počátcích těžby ropy, včetně životopisu Edwarda Dohenyho, jehož osudy v Silver City se těm Plainviewovým nemálo podobají. Dohenyho příběh ho zaujal natolik, že se do Silver City vypravil, a v místní knihovně i muzeu se probíral hromadami starých fotografií a zažloutlých novin. V neposlední řadě měl režisér na paměti i jiný osud chudého horníka, který se vypracoval na mocného průmyslového magnáta - Johna Rockefellera, ve své době prvního miliardáře na světě. Přes pečlivé studium dobových materiálů se příběh nakonec pohybuje v jakémsi bezčasí. „Paul toužil po tom, aby z filmu dýchala trvalá atmosféra nepříliš vzdálené minulosti. Daniel Plainview mohl žít v podstatě ve kterékoliv době,“ komentoval spolupráci s režisérem výtvarník Jack Fisk. Autorům šlo především o náladu, pocit, nikoli o přesné ztvárnění historických reálií. Z osmi nominacích na Oscara proměnil film Až na krev dvě. Zlatou sošku získal Daniel-Day Lewis, který na svém kontě už jednoho Oscara má, a kameraman Robert Elswit.

Režie a scénář Paul Thomas Anderson, kamera Robert Elswit, výtvarník Jack Fisk, kostýmy Mark Bridges, střih Dylan Tichenor, hudba Jonny Greenwood, hrají Daniel Day-Lewis, Dillon Freasier, Paul Dano, Kevin J. O'Connor, Ciarán Hinds, délka 158 minut, USA 2008.

A hurá na další svatbu...27 ŠATŮ
Nesobecká Jane (Katherine Heigl) se obětavě stará o všechny kolem sebe, to se ale leckdy nevyplácí. Třeba tehdy, když její mladší sestra Tess okouzlí George (Edward Burns), do kterého je Jane tajně zamilovaná. Tess získá Georgeovo srdce podlou lží a navíc nutí Jane, aby jim uspořádala svatbu snů... A tak si Jane bude muset po sedmadvacáté obléknout šaty družičky. To by ale nebyla romantická komedie s podtitulem Vždy jen družička, nikdy nevěsta, aby se nakonec vše neobrátilo ve šťastný happy end.


KDE SE NATÁČELO

• děj se odehrává převážně v New Yorku, štáb ale natáčel hlavně na Rhode Islandu (Rosecliff a Marble House Mansions v Newportu, East Greenwich, pláž v Charlestownu, město Providence (nahradilo některé exteriéry NYC, Weehawken a New Jersey) a potápěčský bar v Pawtucketu)

• v komplexu Hope Artiste Village vytvořil designér Shepherd Frankel interiéry pro kanceláře Georgovy firmy Urban Everest a pro hindsko-židovskou svatbu

• kvůli jedinečnosti New Yorku se některé scény nemohly přesunout jinam, a tak se natáčelo přímo v centru NY (Central Park, East Village, Meatpacking District)

Autoři se pokusili již stokrát omleté schéma romantické komedie oživit módními kreacemi z dílny Catherine Marie Thomas. Spolu s režisérkou vymyslely přes padesát velmi extravagantních svatebních modelů. "Když použijete 27 obyčejných šatů, nevypadá to zajímavě. Chtěli jsme ukázat všechny ty nepříjemnosti a podivnosti, které se objeví, když se nevěsta rozhodne pro netypické svatební šaty,“ vysvětluje Thomas. “Chtěla jsem, aby se šaty proměnily v kostýmy, ve kterých každý vypadá, jako by právě šel na taneční parket,” doplňuje režisérka Anne Fletcher, bývalá tanečnice a choreografka, která před dvěma roky debutovala taneční romancí Let´s Dance.

Kdo vlastně inspiroval scenáristku Aline Brosh McKennu (na svém kontě má mnohá ocenění za scénář ke komedii z módního prostředí Ďábel nosí Pradu) k vytvoření postavy Jane, která jde tolikrát k oltáři jen jako družička? „Moje kamarádka. Několikrát to zažila na vlastní kůži. Pár měsíců před začátkem natáčení se ale zasnoubila, a než bude mít náš film premiéru, bude vdaná!“ Tak, a pak že se to prý děje jen ve filmech...

Režie Anne Fletcher, scénář Aline Brosh McKenna, kamera Peter James, hudba Randy Edelman, hrají Katherine Heigl, James Marsden, Edward Burns, Judy Greer, délka 109 minut, USA 2008.

Foto: Falcon, Bioscop, Bontonfilm

Další čtení

Slavný spisovatel Dan Brown při představování své knihy ve Frankfurtu. Tentokrát tato pocta čeká Prahu, kde se děj nové knihy odehrává

Profesor Langdon ožije v Praze. Brown přijede osobně představit nový román

Kultura
15. 7. 2025
Sčítači ve slavnostních uniformách udržují starobylou tradici Swan Upping, ročního sčítání populace labutí hnízdících na řece Temži v Londýně. Okroužkované labutě pak vracejí zpět do řeky.

Na Temži začala velká sláva: Sčítání labutí, uniformy, lodě, kroužkování

Kultura
Aktualizováno: 15. 7. 2025 10:43
Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ