Filmy z karlovarského festivalu jdou do kin

Kultura
12. 7. 2013 13:15
Režisérka Alice Nellis si za snímek Revival odvezla z Karlových Varů diváckou cenu.
Režisérka Alice Nellis si za snímek Revival odvezla z Karlových Varů diváckou cenu.

Řada filmů, které se promítaly na letošním 48. ročníku karlovarského festivalu, se objeví i v kinech. Zatím jde o dvanáct titulů. Už 4. července měla distribuční premiéru Gondryho adaptace Vianova románu Pěna dní, která přehlídku zahajovala.

Ve čtvrtek vstoupila do kin tragikomedie Alice Nellis Revival, odměněná Cenou diváků, a také dánský snímek Únos Tobiase Lindholma. Čerpá ze skutečných událostí let 2007 a 2008, kdy byly dvě dánské nákladní lodě přepadeny somálskými piráty. Příští týden to bude výpravný snímek Liberace! Stevena Soderbergha s vynikajícím Michaelem Douglasem v titulní roli v Česku neznámého amerického baviče, showmana a klavíristy z 50. až 70. let.

Ve čtvrtek 25. července bude mít distribuční premiéru pohádkově laděné Tango libre belgického režiséra Frédérika Fonteynea, který za něj na MFF v Benátkách získal Zvláštní cenu poroty. Začátkem srpna se po uvedení ve Varech a na Letní filmové škole v Uherském Hradišti objeví především v artových kinech digitalizovaná kopie filmu Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci. Kronika moravské vesnice let 1945 až 1958 vznikla ze životních osudů režisérových sousedů z rodného městečka Kelč na Vsetínsku. V kinech ji v době počínající normalizace zhlédlo od července do září 1969 1,2 milionu diváků. Film, ve kterém exceloval Radoslav Brzobohatý, skončil v trezoru, předtím získal v Cannes cenu za režii.

Po 22. srpnu budou moci filmoví fanoušci zjistit, jak se Janu Hřebejkovi podařil snímek Líbánky, závěr volné trilogie zahájené Kawasakiho růží a rozvinuté v Nevinnosti. Mezinárodní porota v čele s Agnieszkou Hollandovou Hřebejkovi udělila Cenu za režii.

Rumunsko, Bosna a jiné

V září vstoupí do distribuce norský Útěk režiséra Roara Uthauga, který pro karlovarský festival vybrali kritici časopisu Variety. Adrenalinový kostýmní příběh ze středověku se v jednom vymyká pravidlům žánru: kladný hrdina i jeho protipól jsou postavy rodu ženského. Současně se na plátna kin dostane provokativní snímek Françoise Ozona s názvem Jen 17. Je příběhem studentky, která se po své první sexuální zkušenosti o prázdninách začne po návratu do Paříže za peníze scházet se staršími muži.

Objeví se rovněž vítězný film letošního Berlinale - Pozice dítěte rumunského režiséra Calina Petera Netzera. Psychologicky detailně propracované, výtečně napsané a skvostně zahrané drama o patologickém vztahu matky a syna získalo na letošním Berlinale Zlatého medvěda.

V říjnu bude mít distribuční premiéru sociálně laděné drama Zázrak Juraje Lehotského, které získalo Zvláštní uznání v soutěžní sekci Na východ od Západu, a dokumentaristicky laděný snímek, kritizující narušené morální horizonty v současné Bosně, Epizoda ze života sběrače železa. Režisér Danis Tanović byl ze něj oceněn na Berlinale.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ