Galerie Fons v Pardubicích od čtvrtka vystaví fotografie z filmu Milada. Snímek o političce Miladě Horákové, která byla počátkem 50. let odsouzena komunistickou justicí ve vykonstruovaném procesu k trestu smrti, natočil v roce 2017 režisér a scenárista David Mrnka. Autorem fotografií je Vojtěch Hurych, který se natáčení zúčastnil, uvedla galerie v tiskové zprávě.
Hurych dostal za úkol nafotit dva druhy fotografií. Prvními jsou takzvané fotosky, což jsou snímky, kde není zachycený filmový štáb a které navozují atmosféru filmu. "Určitě si tyto fotky pamatujeme z vitrín před vchodem do kina, než je nahradily plakáty. Dnes slouží spíše k propagaci filmu na internetu a v tištěných médiích," uvedl Hurych.
Druhým Hurychovým úkolem bylo zachytit filmový štáb při práci a dění na place. "Jsou to nalezené momenty z průběhu natáčení, které vznikaly, když byla filmová kamera vypnutá a herci čekali na další klapku," popsal Hurych.
Autor snímků žije v Hradci Králové. Fotil seriály Případy 1. oddělení, Neviditelní nebo filmy Milada a Hastrman. Poslední dva roky se věnuje volné tvorbě, zejména černobílé reportáži a dokumentu. Získal několik ocenění v soutěži Czech Press Photo.
Právnička, národně socialistická poslankyně a bojovnice za práva žen Milada Horáková se za druhé světové války zúčastnila protinacistického odboje. Aktivně vystupovala i proti komunistickému režimu. V roce 1950 byla ve vykonstruovaném procesu odsouzena k trestu smrti za údajnou špionáž a velezradu. Popravena byla navzdory přímluvám řady osobností z celého světa.
Horáková byla jedinou českou ženou popravenou při politických procesech v 50. letech. Kvůli své neústupnosti během soudního jednání se stala symbolem odporu proti totalitě.