Představitel proslulého Borata Sacha Baron Cohen napřel úsilí k propagaci filmu se svým jiným alter egem, rakouským homosexuálním módním reportérem Brünem.
Nedělní premiéru snímku Brüno v Německu doprovázela Cohenova show, při níž pózoval před Brandenburskou bránou v Berlíně v růžovém kostýmu věrně napodobujícím nahé tělo. Ve španělském Madridu se představil v doprovodu toreadorů v slušivém kostýmu býka.
Do premiérového kina ve Velké Británii Sacha Baron Cohen alias Brüno minulý týden napochodoval v uniformě královské gardy, z níž zbyla v původním stavu jen ohromná medvědí čepice, červená uniforma se smrskla na tričko a černé kalhoty na kožené šortky.
Čtvrť růžových luceren
Nizozemskou premiéru svého filmu uvedl Brüno jiným recesistickým kouskem: v amsterodamské čtvrti červených luceren zahájil provoz nevěstince plného mužů v tangách. Na místo se ve své nejnovější reinkarnaci rakouského homosexuálního módního reportéra Brüna přiřítil kanálem na vodním skútru, napsala agentura Reuters. "Příliš dlouho byli chlapíci přijíždějící sem z celého světa nuceni mít pohlavní styk se ženami," prohlásil Cohen před růžovým světlem zalitou budovou veřejného domu v nizozemské metropoli. Jeho scénce zvědavě přihlíželi překvapení turisté a účastníci pánské párty loučení se svobodou.
"S velkým potěšením prohlašuji amsterodamskou čtvrť růžových luceren za oficiálně otevřenou," prohlásil, zatímco se zpoza záclon v oknech třípatrového nevěstince vynořil asi tucet mužů.
Již před uvedením Brüna do kin se Cohen snažil vyvolat zájem o svůj nový produkt množstvím kontroverzí. Pro letošní udílení filmových cen MTV se jako Brüno snesl od stropu a při zinscenované nehodě skončil pozadím na hlavě rappera Eminema. Na titulní stránce červencového vydání magazínu GQ se opět jako Brüno objevil bez šatů.
Amerika je ostražitá
Zatímco v Evropě se na Cohenova Brünova veřejnost dívá v drtivé většině pobaveně, v Americe vyvolává snímek i vážně míněné spory. Žena z Kalifornie Cohen obvinila z napadení, k němuž podle ní došlo během natáčení Brüna. Richelle Olsonová uvádí, že v roce 2007 se Cohen objevil na její charitativní akci v převleku za Brüna a při tom do ní strčil, až upadla. Potom ji obklopili jeho kameramani, kteří na ni dotírali a filmovali ji. Později se jí prý podařilo uniknout do vedlejší místnosti, kde omdlela, upadla, udeřila se do hlavy a začala krvácet do mozku. Nyní je upoutána na kolečkové křeslo.
Žena v žalobě také obviňuje studio NBC Universal, které film Brüno produkuje. Cohenovi zástupci a NBC Universal odmítli obvinění Olsonové komentovat.
Američtí zastánci práv homosexuálů se zase obávají, že film oživí negativní stereotypy panující o této menšině. Snímek Brüno o stejnojmenném rakouském homosexuálním módním reportérovi by podle nich mohl ohrozit současné úspěchy hnutí gayů a lesbiček ve Spojených státech, a zvláště pak jejich boj za právo uzavírat sňatky. Universal Pictures nicméně tvrdí, že Brüno chce zesměšnit homofobii. Gayové sami jsou ale ostražití. "Považujeme záměr filmařů za správný - satira tohoto druhu dokáže odhalit homofobii. Současně to ale může vyvolat větší rozpaky lidí vůči naší komunitě," prohlásil Rashad Robinson, zástupce jedné z organizací bojujících za zlepšení obrazu gayů v očích americké veřejnosti.
Aktivisté proto oslovili Universal Pictures a požádali jej, zdali by k filmu nemohlo připojit Cohenovo krátké poselství o důležitosti práv gayů a toleranci. To ale studio odmítlo. Podle něj většina diváků úmysl tvůrců pochopí.
Foto: Reuters, ČTK/AP