Harry Potter bude na filmovém plátně kouzlit již po šesté, tentokrát pod názevm Harry Potter a Princ dvojí krve. Klasik amerického nezávislého filmu Jim Jarmusch ohledává limity filmového vyprávění ve svém nejnonějším snímku Hranice ovládání. Podobně minimalistický je i francouzský snímek 35 panáků rumu o soužití otce a jeho dospělé dcery. Slovenské drama Pokoj v duši je příběhem vyděděnce, který se pokouší o návrat do společnosti.
HRANICE OVLÁDÁNÍ
Postmoderní skládanka krále amerického nezávislého filmu pracuje s dějem velmi úsporně až asketicky. Tajemný muž, který během filmu sotva promluví, je nejspíš nájemným vrahem. Vydává se utajenou misi do Španělska, během níž potkává několik podivných postaviček - kompliců, s nimiž si předává zašifrované kódy. O jeho úkolu, o něm i o ostatních postavách se nedozvíme skoro nic.
Minimalisticky natočený příběh s četnými zejména filmovými odkazy a citacemi (Tarkovskij, Welles, Hitchcock) je záměrně jakoby vyprázdněný. Dialogy, respektive monology postav pronášené k hlavnímu hrdinovi, jsou apriori pseudofilozofujícími hříčkami se slovy, které se v pravidelném rytmu opakují stejně jako každodenní činnosti hlavního hrdiny: cvičení taichi, procházka městem, dva šálky kávy.
Desátý film Jima Jarmusche je kritizován zejména pro svou pomalost a již zmiňovanou absenci děje. Totální oproštění od příběhu je samozřejmě extrémem, zde však v podobě nikterak radikální. Problematická je naopak konstrukce filmu - předvídatelně opakující se pasáže setkání tajemného muže a kompliců začnou brzo nudit, stejně jako do úmoru opakované monology. Naopak opakující se sekvence cvičení, procházek, návštěv galerií, v nichž slovo plně absentuje a důraz je kladen na pohyb kamery, střih a hudbu jsou filmovými lázněmi, do nichž se divák s rozkoší noří. Jsou samou esencí filmařského umění Jima Jarmusche. Filmaře, který se nebojí experimentovat, objevovat.
A to se v dnešním naleštěném světě dokonalých komerčních majstrštyků cení.
The Limits of Control (Španělsko / USA / Japonsko, 2008)
Scénář, režie: Jim Jarmusch, kamera: Christopher Doyle, hrají: Isaach de Bankolé, John Hurt, Tilda Swinton, Bill Murray, Gael García Bernal, délka: 116 minut.
HARRY POTTER A PRINC DVOJÍ KRVE
Šestý díl potterovské série přivede kouzelnického učně Harryho Pottera zase o něco blíž k rozluštění temné minulosti Lorda Voldemorta, který se pomocí prastaré černé magie stal nesmrtelným. Kromě boje s Pánem Zla bude ale muset šestnáctiletý Harry řešit milostné eskapády své i svých kamarádů - Rona a Hermiony.
ČTĚTE TAKÉ: Romantika střídá temnotu. Šestý Harry Potter je tu
Harry Potter And The Half-Blood Prince (USA, 2008)
Režie: David Yates, hrají: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Michael Gambon, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Maggie Smith.
35 PANÁKŮ RUMU
Téměř „bezpříběhový" snímek popisuje každodenní soužití Lionela a jeho dcery Joséphine, kteří žijí na jednom pařížském předměstí. Lionel vychoval svou dceru sám, nikdy se znova neoženil a nyní se musí vyrovnat se skutečností, že Joséphine možná ze společné domácnosti odejde a začne žít vlastní život...
Psychologické drama o vztahu otce a dospívající dcery slavilo úspěch i na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách.
35 rhums (Francie / Německo, 2008)
Režie: Claire Denisová, scénář: Claire Denisová, Jean-Pol Fargeau, kamera: Agnès Godardová, originální hudba: Tindersticks, střih: Guy Lecorne, hrají: Grégoire Colin, Alex Descas, Mati Diopová, Nicole Dogueová, délka: 100 minut.
POKOJ V DUŠI
Slovenské drama vypráví příběh Tóna, zloděje, který si odseděl pět let ve vězení. Jeho návrat do „normální" společnosti trpící předsudky, nebude vůbec jednoduchý.
Snímek Pokoj v duši, k němuž napsal scénář Jiří Křižan, se účastnil hlavní soutěže karlovarského festivalu a na Slovensku se stal jedním z komerčně nejúspěšnějších filmů posledních let.
Ústřední píseň k filmu složila slovenská zpěvačka Jana Kirschner.
Pokoj v duši (Slovensko, 2009)
Režie: Vladimír Balko, scenář: Jiří Křižan, hrají:Attila Mokos, Roman Luknár, Helena Krajčiová, Jaromír Hanzlík, Robert Więckiewicz, Jan Vondráček, délka: 97 minut.
Foto: Warner Bros, H.C.E., Artcam, Intersonic