Itálie se loučila se svým velkým filmovým tvůrcem

Kultura
2. 8. 2007 11:31
Lidé se s Antonionim přišli rozloučit již ve středu se na radnici v Římě
Lidé se s Antonionim přišli rozloučit již ve středu se na radnici v Římě
Lidé se s Antonionim přišli rozloučit již ve středu se na radnici v ŘíměItálie se ve čtvrtek rozloučila se svým slavným krajanem, jedním z největších italských filmových tvůrců Michelangelem Antonionim, který zemřel v pondělí ve věku 94 let. Pohřební obřad se uskutečnil v jeho rodném městě Ferraře.

Poslední rozloučení se konalo v bazilice svatého Jiří, kde byl slavný filmař pokřtěn. Mezi zúčastněnými bylo možno spatřit několik známých tváří, například německého režiséra Wima Wenderse či Tonina Guerry, slavného italského scenáristy Felliniho i Antonioniho filmů. Zesnulý režisér bude pohřben na městském hřbitově ve Ferraře.

Již ve středu se s Antonionim přišli na radnici v Římě rozloučit představitelé italského kulturního i politického života, kteří zároveň vyjádřili hlubokou soustrast jeho vdově a dlouholeté životní družce Enrice Ficové. K uctění památky se zde promítaly na stěně scény z jeho filmů.

Antonioni s Melanie Griffith v roce 2000"Itálie ztratila velkého tvůrce 20. století, Antonioni dokázal, že lidé s jeho filmy diskutovali. V italské kinematografii byli Antonioni a Fellini, Antonioni studoval duši, Fellini snil," prohlásil italský ministr kultury Francesco Rutelli.

Michelangelo Antonioni zemřel v pondělí večer ve svém římském bytě, ve stejný den jako další velikán světové kinematografie, Švéd Ingmar Bergman.

Italský tvůrce, jehož nejvíce proslavil film Zvětšenina, za niž si vysloužil v roce 1967 Zlatou palmu v Cannes i nominaci na Oscara, si získal věhlas svým osobitým stylem, který se stal pojmem ve vývoji kinematografie. Tento styl se projevil kromě již zmíněné Zvětšeniny v dalších jeho dílech Noc, Zatmění a Červená pustina z let 1960 až 1964.

Antonioni na Benátském filmovém festivalu v roce 1964Na přelomu 60. a 70. let se Antonioni vypravil za hranice své vlasti, aby vytvořil několik filmů, které jeho věhlas ještě posílily. V USA natočil film Zabriskie Point, v Africe a Británii Povolání: reportér s Jackem Nicholsonem.

Ačkoli jej v roce 1985 postihla mozková mrtvice, k práci se vrátil. V roce 1994 začal s pomocí německého kolegy Wenderse a své ženy Enriky režírovat snímek Za mraky. V roce 1995, kdy film dokončil, obdržel čestného Oscara za celoživotní dílo. Získal rovněž Zlatého lva v Benátkách a Zlatého medvěda na berlínském festivalu. Jeho posledním dílem byl povídkový Eros, který režíroval ve dvaadevadesáti letech.

Snímky Antonioniho byly i jedním ze zdrojů inspirace českých filmařů.

Foto: ČTK
Autor: ČTK

Další čtení

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025
Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025
ilustrační foto

Zelený čtvrtek: Nepůjčujte si, nehádejte se a snězte něco zeleného

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ