Na slavnostní premiéře nového německého snímku Žid Süss na letošním Berlinale se bučelo, pískalo a dupalo. Snímek s podtitulem Film bez svědomí se vrací k jednomu z nejkontroverznějších filmových počinů historie - stejnojmennému vrcholnému dílu nacistické propagandy. Nyní je k vidění i v Česku - v rámci festivalu Das Filmfest.
Čím je nový Žid Süss tak kontroverzní? Zaměřuje se na osud herce, který ve filmu hamižného Žida Süsse ztvárnil. Ferdinand Marian je ale v novém filmu vykreslen s jakýmsi pochopením - nikoliv jako kariéristický provinční herec, který pro svou slávu byl ochoten vzít i tak kontroverzní roli, ale jako oběť Goebbelsova charismatu, která byla ke ztvárnění role ve filmu Veita Harlana v podstatě dotlačena s domněním, že výsledný film bude vrcholným uměleckým dílem, a nikoliv propagandistickou slátaninou.
Režisér nového Žida Süsse Oskar Roehler svůj snímek označuje za autorskou fikci - jeho film tak události překrucuje dle jeho libovůle. Je ale otázkou, zda si v souvislosti s právě Židem Süssem lze něco takového dovolit - historická fakta jsou daná a omlouvat nacistické zločiny vlastními domněnkami o jejich motivacích je přinejmenším sporné.
Na Židu Süssovi ale ve výsledku není nejskandálnější překrucování historických pravd, ale jeho ztvárnění. Film je to natočený značně neuměle a lze předpokládat, že ono bučení v Berlíně si vysloužil právě za svou mizernou formu. Herci tu hrají často neuměle, schematicky krom hereckých výkonů působí i příběh.
Ve výsledku je tak tenhle film skandální jen svým neumětelstvím - a přínosný jen tím, že ke starému filmu, který se dodnes v Německu nesmí promítat, znovu přitáhl pozornost. Okolnosti jeho vzniku sice nový film překrucuje, i tak ale svědčí alespoň zprostředkovaně o hrůzné době, v níž se odehrává.
Snímek Žid Süss - Film bez svědomí uvede v Česku festival Das Filmfest 9. a 13. října. Více programu Das Filmfestu na www.dasfilmfest.cz