Festival Jeden svět, který se věnuje filmovým dokumentům o lidských právech, připravuje projekce i pro diváky různě handicapované. Uvede filmy s titulky pro neslyšící, filmy s audiokomentářem a jako letošní novinku takzvané relaxované projekce. Jsou určené divákům s mentálním postižením, poruchami soustředění i pro návštěvníky, kteří si chtějí u filmu odpočinout. U těchto projekcí je proto ztlumen zvuk, sál je více osvětlen a filmy běží bez titulků a trailerů. Informovali o tom pořadatelé festivalu Jeden svět.
Největší dokumentární filmový festival s tematikou lidských práv na světě letos má 20. ročník, bude se konat od 5. do 14. března v Praze a následně v 36 městech v Česku. Bude se věnovat dodržování lidských práv ve virtuální realitě, uvede 128 filmů z 52 zemí a přiveze 120 hostů.
"Festival vždy přinášel filmy o tématech, o kterých se v médiích téměř nemluví. Je to naše identita, zároveň potřebujeme v posledních letech přinášet témata, o kterých se v médiích mluví až příliš," řekl ředitel festivalu Ondřej Kamenický. Virtuálním světem se podle něj valí nepřeberné množství neověřených či falešných informací, festival chce divákům pomoci se v nich orientovat. "Pojďme zpomalit, pojďme do kina, zůstat po něm na debatu a na všechna tato témata se podívat z řady perspektiv a hlavně si je zařadit do kontextu," řekl.
Festival zahájí film Čističi, který zachycuje práci, život a podmínky takzvaných moderátorů obsahu na sociálních sítích, anonymních lidí ve filipínské Manile, kteří rozhodují o tom, co se objeví na facebookové zdi. Film osobně uvede režisér Moritz Riesewieck. Novinkou je kategorie Americana, která se zaměří na osobnost amerického prezidenta Donalda Trumpa, rasovou nesnášenlivost, úlohu policie v systému nebo práva indiánů.