Kino Cineport v areálu ostravského Dolu Hlubina promítne nejstarší němý film o Ostravě pojmenovaný Šachta pohřbených idejí. Snímek doprovodí 16. listopadu živá hudba kytaristy Pavla Johana Johančíka a houslisty Jiřího Macháčka, informoval filmový kritik a spoluorganizátor akce Martin Jiroušek.
Československý snímek Šachta pohřbených ideí z roku 1921 je celovečerní film inspirovaný sociálními nepokoji na Ostravsku. Autoři v něm použili verše slezského básníka Petra Bezruče a odkaz francouzského spisovatele a představitele naturalismu Emila Zoly. "Drama je plné vášně, zrady, vraždy, sexuálního vydírání a sabotáže ve špinavé jámě dělnických bouří," vyjmenoval Jiroušek. Dobový tisk tehdy uváděl, že jde o počátek nové filmové epochy, že jde o první český sociální film.
Přesto snímek na několik měsíců cenzura zakázala. "Důvodem byla obava, že by mohl být ohrožen veřejný pokoj a řád. Že propaguje komunismus a mohl by působit dojmem, že zločiny byly něčím běžným," řekl Jiroušek. Film podle něj naráží na život v nuzných koloniích, alkoholismus, promiskuitu. Ukazuje i důlní katastrofy, vyděračství a intriky a především unikátní záběry z předválečné Ostravy.
"Film byl cenzurou zakázán 8. října 1921, po střihové úpravě uveden až 17. února 1922. Veškeré filmové materiály byly po léta považovány za ztracené. V druhé polovině 90. let byla náhodně objevena jedna z distribučních verzí u soukromého majitele," dodal Jiroušek.
Projekci doprovodí slavnostní zahájení výstavy nazvané Na šachtě malíře a grafika Eduarda Halberštáta a také čtení z nového, letos vydaného románu Z podzemí ke slunci novináře a divadelního kritika Ladislava Vrchovského. Oba umělci mají k hornictví blízko a v minulosti v podzemí pracovali.