Kontroverzní režisér Oliver Stone: traumata z Vietnamu ho přivedla k filmu

Kultura
14. 9. 2016 06:02
Režisér Oliver Stone.
Režisér Oliver Stone.

Američan Oliver Stone patří k nejzajímavějším režisérům, kteří se pohybují v Hollywoodu. Píše, režíruje a produkuje populární, ale taky poměrně kontroverzní filmy, ve kterých se často dotýká citlivých míst americké historie. Autor slavného válečného filmu Četa slaví ve čtvrtek 15. září sedmdesátiny.

Stone se narodil v roce 1946 do bohaté rodiny na newyorském Manhattanu. Otec byl synem židovského obchodníka, matka přísnou katoličkou s francouzskými kořeny. Po roce studia Stone odešel z univerzity v Yale a jako učitel-dobrovolník se poprvé dostal do Vietnamu. V roce 1967 se do války vrátil již v uniformě. Po sérii zranění, traumatizujících zážitků z bojů a s několika vyznamenáními odjel zpět do USA, kde mu armáda zaplatila studia na filmové škole.



Deziluze z Vietnamu se na dlouho stala Stoneovým hlavním tématem, natočil několik krátkých filmů o veteránech a čekal na příležitost zrealizovat velký film. Zlom v jeho kariéře přišel až v roce 1986, kdy se mu podařilo sehnat investora a natočit film Četa, k němuž napsal i scénář. Četa se stala mezníkem v dějinách válečného filmu a odstartovala Stoneovu hvězdnou kariéru. Ve filmu ukázal válku sugestivně a efektně obnaženou až na dřeň - zabíjení civilistů, krutou nesmyslnost některých vojenských operací a rozklad osobnosti vojáků. K tomuto tématu se později vrátil v dalších dílech z vietnamské trilogie - Narozen 4. července (1989) a Nebe a země (1993).

Po Oscary ověnčené Četě se Stone pustil do dalšího komerčně úspěšného projektu, filmu o světě velkých financí s názvem Wall Street (1987). Za postavu bezohledného milionáře získal Michael Douglas svého prvního hereckého Oscara a Stoneovy akcie na filmovém trhu zvýšily svou hodnotu.



V roce 1991 zfilmoval osudy legendární skupiny The Doors a především se věnoval smrti amerického prezidenta J. F. Kennedyho ve filmu JFK. Za tento snímek však sklidil i negativní ohlasy, kritici mu vyčítali manipulaci s fakty, podsouvání spekulací do reálných kulis a důraz na spiklenecké teorie. V roce 1994 pak Stone natočil podle scénáře Quentina Tarantina vizuálně brilantní film Takoví normální zabijáci, od jehož prvoplánově moralistického vyznění se však Tarantino distancoval.

V dalším období Stone střídal žánry - vedle obligátní společensko-kritické fresky o prezidentu Nixonovi (Nixon, 1995) si vyzkoušel temný krimi žánr ve filmu U-Turn (1997) nebo popsal svět amerického fotbalu ve snímku Vítězové a poražení (1997). Jeho popularita však pomalu klesala.



Převážně kritické reakce zejména v Americe pak sklidil svým dokumentem Comandante z roku 2003, v němž vylíčil kubánského diktátora Fidela Castra s tak velkým pochopením, že občas přerostlo až v obdiv. Komerčně příliš neuspěl ani historický velkofilm Alexander Veliký (2004). Nakonec vznikly až čtyři verze tohoto snímku. Smíšené pocity vyvolal u diváků i film World Trade Center (2006). Prezidentskou trilogii dovršil snímkem o Georgovi Bushovi mladším (2008).

Pod palbou kritiky se Stone ocitl před šesti lety za své výroky o Židech a nacistickém diktátorovi Adolfu Hitlerovi. Režisér si mimo jiné stěžoval na "židovskou převahu v médiích". Podle deníku The New York Times pak Stone v rozhovoru také hájil nacistického vůdce Adolfa Hitlera. "Hitler byl Frankenstein, ale měl také svého doktora Frankensteina," uvedl s tím, že na vzestupu diktátora měl podíl německý, britský a americký průmysl. "Hitler mnohem více poškodil Rusy než Židy," uvedl také režisér. Již v minulosti přitom Hitlera označil za obětního beránka.



V roce 2013 byl hostem karlovarského filmového festivalu, kde převzal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Ani Stoneův osobní život není příliš idylický - je potřetí ženatý a jeho problémy s alkoholem a drogami často plnily stránky bulvárních médií.

Autor: ČTK Foto: ČTK , youtube, ZUMA/Armando Gallo/Arga Images

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ