Láska v hrobě a Obchod pro sebevrahy. Lahůdky z Letní školy míří do kin

Kultura
12. 8. 2012 17:00
Snímek z letošního ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti.
Snímek z letošního ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

Po promítnutí na Letní filmové škole uvede Asociace českých filmových klubů (AČFK) na podzim do kin čtyři snímky, které se v Uherském Hradišti setkaly s vřelým přijetím. V první řadě půjde o belgickou novinku se španělským názvem Hasta la vista!, která začátkem července získala diváckou cenu na festivalu v Karlových Varech.

"Tragikomedie Geoffreyho Enthovena vypráví příběh tří kamarádů, kteří by po dvacítce chtěli už konečně zakusit, co je to vlastně ten sex - ovšem v cestě za poznáním jim stojí těžké zdravotní překážky. Jeden je nevidomý, druhý ochrnutý a třetí jezdí na vozíku," charakterizovala snímek, jehož distribuční premiéra bude 4. října, mluvčí asociace Eva Blažková. A tak všichni vyrazí do Španělska využít variantu jménem prostituce, přičemž cesta je vlastně důležitější než cíl.

Na Letní filmové škole zaujala i dokumentární novinka Pavla Abraháma a Tomáše Bojara Dva nula, která se v kinech objeví od 25. října. Vznikla na derby Sparty a Slavie, ovšem velice neklasicky. Více než dvě desítky kamer totiž nemířily na hřiště, ale do hlediště. A tak diváci mohou sledovat svérázné pořadatele, rozhicované sázkaře, ranaře z ochranky, dámy ve VIP sekci, intelektuály, televizní komentátory či zmatené italské turisty.

Pozoruhodný dokumentární zážitek slibuje také film Láska v hrobě, za který získal dosud především televizní portrétista David Vondráček cenu Mezinárodního festivalu nezávislého filmu v Římě a Zlatého ledňáčka v Plzni. Zda oprávněně, to posoudí diváci v kinech od konce listopadu. Zaměřil se na bezdomovce žijící na zrušeném hřbitově ve Strašnicích. Nakonec si vybral Janu a Jana, jejichž soužití je místy až fascinující, zároveň se však nese v tragickém tónu sebedestrukční spirály.

Sestavu filmů, očekávajících distribuci prostřednictvím AČFK, doplní snímek animovaný. Francouzský režisér Patrice Leconte se poprvé vydal na pole celovečerní animace, kdy na základě románu Jeana Teulého vykreslil v Obchodu pro sebevrahy až postapokalyptický svět, v němž lidé přišli o veškerou chuť žít a jejich jedinou touhou je mít už to co nejdříve za sebou. V tomto prostředí se dobře daří zmíněnému krámku, kde jsou k mání pistole, provazy i mnohá netradiční náčiní, umožňující zákazníkům rychlou nebo naopak velmi kreativní sebevraždu. A právě do rodiny jeho majitele se jednoho dne narodí spokojené a radosti života milující děcko. Film bude mít premiéru 8. listopadu.  

Autor: ČTK Foto: Zdeněk Němec/ČTK

Další čtení

Slavný spisovatel Dan Brown při představování své knihy ve Frankfurtu. Tentokrát tato pocta čeká Prahu, kde se děj nové knihy odehrává

Profesor Langdon ožije v Praze. Brown přijede osobně představit nový román

Kultura
15. 7. 2025
Sčítači ve slavnostních uniformách udržují starobylou tradici Swan Upping, ročního sčítání populace labutí hnízdících na řece Temži v Londýně. Okroužkované labutě pak vracejí zpět do řeky.

Na Temži začala velká sláva: Sčítání labutí, uniformy, lodě, kroužkování

Kultura
Aktualizováno: 15. 7. 2025 10:43
Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ