Nový grafický vizuál, zaměření jednotlivých filmových sekcí a jména prvních potvrzených hostů dnes představili organizátoři 36. ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti (LFŠ). Hlavní pozornost se tentokrát soustředí na tvorbu filmařů ze zemí Latinské Ameriky a Islandu. Retrospektivu svých filmů zde osobně uvede významný maďarský režisér Béla Tarr.
"První, čeho si návštěvníci všimnou, je odlišný typ vizuálu a grafické podoby festivalu," řekl ČTK umělecký ředitel filmové přehlídky Pavel Bednařík. Autorem grafické vizualizace je František Petrák. Základem jeho návrhu je soubor barokních litografií s výjevy rajské zahrady od německého malíře 18. století Johanna Eliase Ridingera, který Petrák doplnil mottem Vítejte v ráji filmů. "Chceme tak festival představit jako ráj filmů pro návštěvníky a pro diváky," vysvětlil Bednařík.
Organizátoři filmové přehlídky, která se uskuteční od 23. července do 1. srpna, oznámili i první jména hostů. "Velmi nás potěšilo, že pozvání přijal maďarský režisér Béla Tarr, který jinak na festivaly velmi nerad jezdí," prozradil Bednařík. V Uherském Hradišti se navíc představí celá jeho tvorba, a nikoli jen několik málo snímků, jak bývá obvyklé na jiných přehlídkách, dodal. Mezi dalšími potvrzenými hosty je i významný argentinský režisér Lisandro Alonso a Islanďané Dagur Kári a Hrafn Gunnlaugsson.
Další novinkou letní filmové školy je šest programových sekcí s dílčími cykly zaměřenými na jednotlivá témata a retrospektivy. "Letos se chceme zaměřit na kinematografickou tradici Islandu a Latinské Ameriky," uvedl Bednařík. Sekce Focus bude věnovaná motivům, historii a tvůrcům z Islandu. Diváci však uvidí i snímky, které v této severské zemi vznikají v současnosti. Sekce Spektrum představí novou latinskoamerickou kinematografii, především pak tvorbu Argentiny a Mexika. "Chceme pro návštěvníky ‚objevit‘ i některé málo známé země, jako je Kolumbie," doplnil Bednařík. Sekce Visegrádský horizont, která má za cíl mapovat různé pohledy na historické souvislosti i nové trendy středoevropských kinematografií, se zaměří na "divoká devadesátá" v české kinematografii, ale i na domácí a exilovou tvorbu předního československého režiséra Jána Kadára.
Ceny akreditací zůstávají stejné jako v loňském roce. Základní vstupné na jeden den bude stát 200 korun, cena akreditace na celý festival činí 1200 korun. Zachovány jsou i zlevněné akreditace pro studenty, držitele průkazů Asociace českých filmových klubů a držitele průkazů ZTP. Součástí LFŠ bude pestrý doprovodný program zahrnující divadelní představení, výstavy a koncerty, ale také rozšiřující se program odborný. Loni navštívilo Letní filmovou školu 4157 akreditovaných diváků, jednodenní vstupenku si zakoupilo 670 lidí. Za deset dní se v jedenácti sálech a dvou letních kinech promítlo 493 filmů.
Letní filmová škola se pod tímto názvem koná z iniciativy filmových klubů od roku 1975. Akce se koná tradičně v polovině prázdnin, v posledních letech se rozrostla a stala se jednou z nejznámějších filmových přehlídek v České republice. Informace o letošním ročníku naleznou zájemci na internetové adrese www.lfs.cz.
Foto: ČTK