LFŠ: Dětské sebevraždy a fascinující diktátoři

Kultura
26. 7. 2011 08:30
Emir Kusturica přiletěl do Uherského Hradiště soukromým letadlem.
Emir Kusturica přiletěl do Uherského Hradiště soukromým letadlem.

I tentokrát skončíme pornem! Že je filmovka skutečně v plném proudu, se nejlépe pozná podle toho, že noční mejdany končívají kolektivním koupáním polonahých dívek v městské kašně a že u baru potkáte Emira Kusturicu. 

Ceausescu se směje.Na koncert Kusturicova No Smoking Orchestra jsem nedorazil, protože jsem byl přikován hluboko do sedadla v poloprázdném kině Hvězda a fascinovaně hleděl na tříhodinový film Andreie Ujici Vlastní životopis Nicolae Ceauşesca. Po jeho skončení jsem pak dal přednost koncertu dua Iva 8bitová a DJ Menšík, kteří rozpalovali dekadentní atmosféru vedle stojícího klubu Mír. Dunivá muzika a kouřové barvy se mi slévaly s drtivými dojmy z rumunské historie. Ale o Emira Kusturicu jsem nakonec nepřišel: o pár desítek minut později jsme drahnou dobu sdíleli bar. 

Po splnění včerejších zpravodajských povinností jsem sice ještě jednou věnoval tichou vzpomínku Akimu Kaurismäkimu návštěvou kinolektorátu Vladimíra Hendricha v nostalgickém prostředí Klubu kultury, jinak jsem ale za doplňováním filmového vzdělání udělal tlustou čáru a vydal se do východoevropské současnosti. A byly z toho dva nadmíru silné zážitky. 

Maďarský film Sedmý kruh (A hetedik kör, 2009) pojednává o truchlivém fenoménu dětských sebevražd. Proč dva kluci z průmyslového maloměsta z ničeho nic spáchají sebevraždu? Partu nudících se teenagerů jednoho dne navštíví tajemný Sebestyén. Kulhá, má zrzavé vlasy, házet kudlou umí jako bůh a charisma má... inu, jako ďábel. Dívky mu propadají milostně, chlapci filozoficky: trénují pod jeho vedením výdrž a odvahu a vedou disputace (či poslouchají kázání) o smrti, bohu a ničení. Až se nakonec dva rozhodnou k finálnímu činu... Autorský film Arpáda Sopsitse je neobyčejně sugestivně natočený, míchá žánrové prvky hororu a fantasy se sociálním dramatem a výborně pracuje s hudbou i dětskými (ne)herci; pomalý, nervní, gradující, zásadní zážitek. 

Dotekem pekla byla pak i další podmanivá projekce. Film Vlastní životopis Nicolae Ceauşesca (Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu, 2010) je tříhodinový dokument sestříhaný pouze z oficiálních archivních materiálů, jež o sobě nechal rumunský diktátor Ceauşescu sám natočit. Režisér Andrei Ujică před nás tak skládá neuvěřitelný portrét neobyčejného diktátora - od energického muže chopícího se moci v půli šedesátých let po unaveného starce, který odmává zjevně znechuceně oficiální návštěvu otevírané samoobsluhy.

Nicolae Ceausescu s Dubčekem a Svobodou při návštěvě Prahy.Z nekonečných projevů, potlesků, státních návštěv, vojenských přehlídek, oslav a manifestací tak vzniká fascinující podívaná, jež před nás klade nejen dobovou propagandu, ale připomíná i mnohé zajímavé souvislosti: od spolupráce Ceauşesca se západem (v dokumentu defilují Nixon, Carter, De Gaulle i Alžběta II.) po jeho osobité postavení ve východním bloku: pro českého diváka může mít pasáž s návštěvou Prahy v roce 1968 a následujícím radikálním projevem odsuzujícím okupaci Československa mimořádně emotivní náboj.

I při vědomí, že rumunská diktatura byla ze všech evropských komunistických zemí nejpříšernější, se nakonec vůči diktátorovi nelze ubránit jistým pocitům obdivu či snad sympatií: zjevný nadhled, cukání koutků i obracení očí v sloup tak vytváří odlehčenou linku celého tísnivého filmu – stejně jako mimoděk připomenutý záběr, při němž Ceauşescu při státní návštěvě Británie jede na voze s Alžbětou II. kolem kina, kde se zrovna promítal slavný pornofilm Deep throat.

Autor: Vojtěch VaryšFoto: ČTK , LFŠ

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ