Chystaná Fincherova filmová adaptace bestsellerové detektivní série Milénium Stiega Larssona leží v žaludku režisérovi předchozí švédské adaptace Mužů, kteří nenávidí ženy.
Niels Arden Oplev, který loni režíroval první díl švédské adaptace třídílné série Milénium, se nechal slyšet, že oznámený Fincherův záměr obsadit do hlavní role asociální hackerky Lisbeth Salanderové Američanku Rooney Maraovou považuje za problematický - stejně jako to, že vůbec americký remake vzniká.
Rooney Maraová je aktuálně v kinech k vidění v Fincherově oslavovaném snímku Social Network, kde ztvárnila dívku, která se v úvodu filmu rozejde s Markem Zuckerbergem. V chystaném americkém remaku švédského filmu, který se připravuje v těchto dnech, se má objevit společně s Danielem Craigem v roli novináře Mikaela Blomkvista.
"Ani v Hollywoodu z toho nápadu natočit remake nejsou zrovna nadšeni - říkají si, proč by měli dělat remake filmu, když mohou jít do kin a zhlédnout originál?" opřel se Oplev do chystané americké konkurence kritikou americké záliby v remacích úspěšných evropských filmových hitů.
Pominul přitom fakt, že švédská adaptace třídílné série je považována za spíše průměrnou - Oplevův první díl ještě bylo možné brát vcelku vážně, druhý, který je aktuálně k vidění i v českých kinech, ale zrazuje televizní styl a průměrnost.
Fincherova adaptace je oproti tomu žhavě očekávána jako každý nový film tohoto talentovaného tvůrce. Remaky přizpůsobené jazykově americkému publiku navíc přitahují do kin daleko větší množství diváků, kteří jsou líní číst titulky a filmům s nimi se rovnou vyhýbají.
Vypovídá o tom i úspěch švédské série v amerických kinech. Zatímco ve skandinávských zemích se první díl série stal se ziskem 16 milionů dolarů největším trhákem všech dob, v USA mu připadlo 10 milionů dolarů - to není špatné, na druhou stranu domácí americké filmové série vydělávají několikanásobně více - třeba prvnímu dílu série o Jasonu Bourneovi jen v amerických kinech připadlo 120 milionů dolarů.